Konya Bilim Merkezi BilimUp

Vücüdumuzdaki Gamzeler Hakkında Ne Biliyoruz?

Gülnur Şener
3 dk
1122

Gülmek, herkese çok yakışan bir eylemdir. Güldüğümüzde yüzümüzün aldığı haller birbirinden farklıdır. Fakat bazılarımız vardır ki gülümsemelerini süsleyen gamzelere sahiptirler. Peki, sizce gamze dediğimiz şey aslında nedir? Biyolojik olarak yararlı bir şey midir? Yoksa bir kas bozukluğu olan gamzeler yaşam kalitesini etkileyebilmekte midir? Gamze olarak adlandırdığımız yapı nasıl oluşur, hiç düşündünüz mü?

NASIL OLUŞUR?

Halk arasında tatlılık, güzellik belirtisi olarak görülen gamzeler aslında biyolojik açıdan bir eksikliktir. Çoğumuzun aklına gamze denilince yüz gelmesine rağmen gamzeler sadece yüzde meydana gelmez. Vücudun birçok yerinde gamzeler bulunabilir. Bunlardan en çok görülenleri; yanak, çene, dirsek ve bel gamzeleridir. Bu çeşitli yerlerde bulunabilen gamzelerin varlığının temel nedeni genetik aktarımdır. Gamzenin oluşup oluşmama durumu ebeveynlerin aktardığı genlere bağlıdır. Genetik aktarım dışında gamze sahibi olmak isteyenlerin ameliyat olması gerekmektedir. Sadece estetik için yapılan bu ameliyatlar doğal gamzeye çok yakın sonuçlar verebilmektedir.

Yüz gamzelerinin oluşumu biyolojik açıdan incelendiğinde anne karnında gerçekleşen bir anomaliden kaynaklı olduğu anlaşılmıştır. Yüzde bulunan ‘zygomaticus’ isimli kasın, kısa ve ikiye ayrılmış şekilde normal bir gelişim göstermemesi sonucunda gamzeler oluşur. Fazla yağ veya yüz çizgilerine denk gelen gamzeler daha belirgin olurlar. Kadın ve erkeklerde meydana gelme olasılığı hemen hemen eşit olmakla beraber kadınlarda biraz daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Biyolojik açıdan normal dışı oluşan gamzelerin şimdiye kadar kimsenin yaşam kalitesini düşürdüğü gözlemlenmemiştir. Aksine bazı kişiler tarafından özellikle sahip olunmak istenen bir özelliktir. Bazı gamzeler bebekken emme döneminde belirginleşip sonradan kaybolabilir veya yaş ilerlemesi sonucu belirginliğini yitirebilir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalara göre insanların %37’sinin yüzünde gamze bulunmaktadır.

Aslında hep estetik açıdan gündeme gelen gamzenin biyolojik bir anomaliden doğduğunu biliyoruz. Yüze hatta bulunduğu bölgeye genelde bir sempati katan gamzeler de hayattaki bazı olaylar yahut durumlar gibi oluşumu normal olmasa dahi hayatımıza renk ve güzellik katıyorlar diyebiliriz.

Kaynakça

1.Kosif, R. (2015). Anatomical skin dimples. Innov J Med Health Sci5, 15-8.

2.Daponte, A. P., Vienna, A., Brant, L., & Hauser, G. (2004). Cheek dimples in Greek children and adolescents. International Journal of Anthropology19(4), 289-295.

3. McDonald, J. H. (2011). Myths of human genetics. Baltimore: Sparky House.

4. https://www.bustle.com/articles/84021-why-do-people-have-dimples-the-reason-some-smiles-are-so-darn-cute-explained

5. https://www.medicinenet.com/skin_and_beauty_antiaging_tips_pictures_slideshow/article.htm

6. https://www.healthline.com/health/cheek-dimples

7https://www.youtube.com/watch?v=dhEJNH3V0Lw
Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER