Konya Bilim Merkezi BilimUp

Vegan Beslenme Nedir?

2 dk
490

Hemen hemen hepimizin çevresinde vegan beslenen bireyler vardır. Peki biz çevremizde bu kadar yaygın olan vegan beslenmenin ne demek olduğunu, sağlığa etkilerini biliyor muyuz? Gelin beraber öğrenelim.

İngiltere kaynaklı bir akım olan ve son yıllarda ülkemizde de adından sıkça söz ettiren veganlık, vejeteryan beslenme türünden türemiş farklı bir beslenme şeklidir. Veganlık, hiçbir hayvansal ürünün tüketilmediği ve kullanılmadığı (deri, yün, ipek, kozmetik ürünleri dahil) bir beslenme biçimi ve bir yaşam tarzıdır. İnsanların sağlıklarına olumlu etki edebileceği düşüncesi ve kültür, dini inançlar, etik nedenler ile hayvanlara karşı duyarlı olmak gibi sebepler vegan yaşam tarzının benimsenmesindeki başlıca faktörlerdir. Bu beslenme biçiminin sağlık açısından olumlu etkilerinin olmasının yanı sıra sağlıksız olduğunu ispatlayan araştırmalar da bulunmaktadır.

Araştırmalara göre vegan bireylerin, diğer bireylere göre daha sağlıklı olduğu görülmektedir. Vegan beslenen kişilerde; kolesterol, kalp damar hastalıkları, obezite, diyabet ve tansiyon gibi daha çok hayvansal kaynaklı proteinlerin neden olduğu hastalıkların az görüldüğü saptanmıştır. Ayrıca veganların; kuru baklagiller, ceviz, fındık, meyve, sebze ve tahılı daha çok tükettikleri için kansere yakalanma olasılıklarının da daha az olduğu savunulmaktadır. Bu diyeti uygularken yeterli ve dengeli beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde anemi, B12 vitamin eksikliği, osteoporoz gibi durumların görülebileceği ifade edilmektedir. Dr. Kınıkoğlu, iyi planlanmış vegan beslenmenin hem hamilelik hem de çocukluk döneminde yararlı olduğunu ifade etmektedir.

Beslenme ve Diyetetik Akademisine göre, vegan diyetler de dahil olmak üzere, doğru düzenlenen vejeteryan diyetler, sağlık ve besleyicilik yönünden yeterli olup bazı hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi için yararlı olabilir. Bu diyetler, bebekler, çocuklar, ergenler, yetişkinler, gebeler, emzikli kadınlar ve sporcular dahil yaşam döngüsünün bütün aşamalarındaki insanlar için dikkatli ve kontrollü olmak koşulu ile uygulanabilir.


Benzer Makaleler

Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Ağaçlar Neden Reçine Üretir?
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Kan Bağış Türleri Nelerdir?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
Böceklerde Bacak Çeşitliliği
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER