Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?

Hacer Nur Küçükkırlı
2 dk
956

Az uyumanın gerginliğe sebep olabileceğini biliyoruz, peki uykusuzluk bencilliğe ve insanlarda empati eksikliğine sebep olur mu? Agresif ve bencil tavırlarınızın sebebi düzensiz ve derin uyku sürenizin azlığından kaynaklanıyor olabilir. Daha fazla çalışma isteği, stres veya sirkadiyen bozukluğu gibi sebeplerle yetersiz uyku süresi davranış biçimimizi nasıl etkiler, gelin birlikte bakalım. 


Uyku; dış uyaranlara karşı bilincin tamamen ya da bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı doğal bir dinlenme halidir. Uyku, insan ömrünün yaklaşık ⅓’ünü oluşturur. Derin uyku süresi, vücudun dinlenmesini ve beynin gün boyu aldığı bilgiyi işlemesini sağlar.  

Uyku eksikliğinin; kardiyovasküler hastalıklara, diyabet, hipertansiyon gibi fiziksel hastalıklara ve depresyon, panik atak gibi psikolojik hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir. Ben Simon tarafından yapılan yeni bir araştırmada ise; uykusuzluğun sosyalleşmeyi etkilediği ve insanlara yardım etme isteğimizi azalttığı gösterilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, uykusuzluğun insanlarda bencilliği ve empati yoksunluğunu tetiklediğini göstermiştir.


Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de bilim insanı Ben Simon ve ekibinin içinde bulunduğu araştırma grubu 3 yeni çalışmaya imza atmıştır. Birinci çalışmada 8 saat uyuyan ve gece boyu uykusuz kalan gönüllü 24 kişi seçilmiştir. Uykusuz kalanların MRI taramaları incelendiğinde beynin empati bölümlerinin daha az aktif olduğu gözlemlenmiştir. İkinci çalışmada 100’den fazla kişi 3-4 gece boyunca izlenmiştir. Bu süre zarfında kişilerin uyku kalitesi, ne kadar uyudukları, kaç kez uyandıkları ölçülmüştür. Önceki gece sağlıklı uyumayanlarda başkasına karşı yardım etme isteğinin azaldığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmalardan en ilgi çekici olanı ise üçüncü aşamasıdır. 2001 ve 2016 yılları arasında ABD’de bulunan 3 milyon hayırseverin yaptığı bağışların veri tabanı incelenmiştir. İncelenen bu verilere göre; yaz saati uygulamasına geçilmesinden (yani 1 saat daha az uyuduğunuz için) sonra yapılan bağışlarda %10 azalma tespit edilmiştir. 

Bu verilerde de görüldüğü üzere oldukça az uyku yoksunluğu bile üzerimizde büyük etkilere sahiptir. Bunun yanı sıra uykusuzluğun, yalnız kalma isteğini artırdığı gibi toplum yanlısı diğer sosyal davranışları da azalttığı bilinmektedir.

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
Kollarımızı Yürürken Neden Sallarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER