Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Tuz Tanesi Boyutunda Fotoğraflar Çeken Kamera

Gözde Düriye Alkan
2 dk
920

Sürekli gelişen teknoloji sayesinde, fotoğraf makineleri her geçen gün daha da küçülüyor. New Jersey'deki Princeton Üniversitesinden bilgisayar bilimcisi Ethan Tseng ve ekibinin yaptığı araştırma sonucunda inanılmaz derecede küçük ve birçok ultra kompakt kameradan çok daha iyi kalitede görüntüler üretebilen kamera geliştirildi.

Normal bir kameradan yaklaşık yarım milyon kat daha küçük olan bu kameraların yüzeyi Meta yüzey adı verilen teknoloji kullanılarak 1,6 milyon çubukla kaplandı ve normal kamera lensleriyle elde edilebilecek kadar iyi bir görüntü elde edildi.

Normal eğimli lens veya plastik lens üretiminde kullanılan tekniklerin aksine yeni teknolojide sadece yarım milimetre kalınlığında bir meta malzeme kullanıldı. 1,6 milyonluk çubuğun her biri kameranın en iyi görüntüyü vermesi için tasarlandı ve optimum konfigürasyon için modelleme kullanıldı.

Bu kameranın önemli özelliklerinden birisi yakalanan görüntüyü iyileştirmek için donanımı ve yazılımı birleştirmek oldu. Sinyal işleme algoritmaları, bu boyuttaki kameralarda meydana gelen bulanıklığı ve diğer bozulmaları azaltmak için makine öğrenmesi tekniklerini kullanarak kamera görüşünü geliştirirken yazılımı etkin bir şekilde kullandı. Daha ileri çalışmalarla bu algoritmalar görüntü iyileştirmekle kalmayıp insan vücudundaki hastalık belirtileri gibi kameranın aradığı belirli nesneleri otomatik olarak algılayacak şekilde programlanabilirler.


Cam benzeri silikon nitrürden yapılan meta yüzey, geleneksel elektronik üretim süreçleriyle uyumlu bir malzeme olduğu için zaten var olan prosedürleri ve ekipmanı kullanılarak bu süper küçük kameraların üretimi büyük ölçekte yapılabilir. Ancak bunu laboratuvardan ticari üretim hattına taşımak için hala birçok işlem var. Bu adımlar tamamlandıktan sonra gerçekten iyi fotoğraflar çekebilen süper küçük kameralarımız olabilir.

Minyatür kameralar tüm yüzeyi kameralara dönüştürmek için bir kaplama katmanı olarak kullanılabilir. Bu sayede dizüstü bilgisayar ekranının üzerinde veya bir akıllı telefonun arkasında geleneksel bir kameraya olan ihtiyaç ortadan kalkabilir. Ayrıca bu süper küçük mekanizma, minyatür yumuşak robotların dünyayı keşfetmesine yardımcı olmaktan, uzmanlara insan vücudunun derinliklerinde neler olup bittiğine dair daha iyi bir fikir vermeye kadar çok çeşitli alanlarda kullanılabilir.

Benzer Makaleler
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Gramofonlar Nasıl Çalışır?
Elektronik Atık Sorunu Çözülebilir Mi?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Kan Vermeden Değerlerinizi Ölçmenin Bir Yolu Olsa Nasıl Olurdu?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
Biyolojik Bilgisayar (Biocomputers) Nedir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER