Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Trafik Işıkları Neden Kırmızı Sarı ve Yeşil Yanar

Konya Bilim Merkezi
1 dk
748

Trafik ışıkları ilk kez 1800’lü yıllarda, trenlerin geçişini düzenlemek ve lokomotifllerin kazalara karışmasını önlemek için kullanılmıştır. Bir tehdidi belirtmek ve uyarı verme konusunda yoğun olarak kullanılan kırmızı ışıklar lokomotifleri uyarmak için seçilen ilk renk olmuştur.

Aynı zamanda kırmızı rengin dalga boyunun büyük olması ve uzak bir noktadan görülebilmesi makinistlerin daha önceden karar vermesini ve erkenden yavaşlayabilmesini sağlamıştır.

1800’lerde geçme işareti veren ışıklar yeşil değil beyazdır. Ancak zaman içinde beyaz renk ciddi sorunlar oluşturmuştur. Kırmızı ışık için kullanılan lensler düştüğünde de ışık beyaz renk vermiştir ve bu durum kazalara sebep olmuştur. Bu sorunu engellemek için ışığa sarı bir renk eklenmiştir. 

1900’lerde Ford otomobillerin trafiğe karışması trafikte düzenleyici bir sistemi zorunlu kılmıştır. Özellikle 1913’te trafik kazalarından 4000 insanın ölmesi ciddi problemler yaratmıştır.

1920’de Detroitli polis memuru William L. Potts üç renkli trafik ışık sistemini tasarlar. Tasarladığı sistemde renkler belli bir zaman aralığında değişmektedir. Kırmızı, Sarı ve Yeşil renklerin kullanıldığı sistem 1935’te zorunlu ışık sistemi haline getirilmiştir. O günden sonra trafik ışıklarının rengi hep aynı kalmıştır.


Kaynakça

mentalfloss.com

Benzer Makaleler
Korku Filmlerini Neden Seviyoruz?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
ASMR Odaklanmayı Nasıl Kolaylaştırır?
İnternet Oyunlarının Türü Bağımlılığa Sebep Olabilir Mi?
Milgram Deneyi: Otoriteye Neden Boyun Eğeriz?
Yürütebileceğimiz İlişkilerin Sınırlandığı Sayı: Dunbar Sayısı
Herkesten Üstün Olduğunu Zannetmek: Narsizm
Her Gülümseme Aynı Mıdır?
Kağıtlar Nasıl Oluşur?
Neden Yalan Gerçeğe Göre 6 Kat Hızlı Yayılır?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER