Konya Bilim Merkezi BilimUp

Teknoloji Bizi Unutkan Mı Yapıyor?

1 dk
319

Teknoloji Bizi Daha Unutkan Yapıyor Olabilir mi?

Akıllı telefonlar bugün bizim yerimize bilgileri hafızasına depolarken bizler de her istediğimize hemen ulaşmanın konforunu yaşıyoruz. Özel günlerin tarihleri, aile üyelerimizin telefon numaraları ve daha nicesi telefonumuzun belleğinde duruyor. Peki bu durum telefonun belleğini doldururken bizi unutkan yapıyor olabilir mi?

Princton Üniversitesi’nde bir grup akademisyenin yaptığı araştırmaya göre, seyahate çıkan ve orada telefonlarıyla fotoğraflar çeken grubun gezdikleri yerlere dair birçok ayrıntıyı hatırlamadıkları fark edildi. 

Çalışmanın yürütücüsü Diana Tamir’e göre iletişim araçları yoluyla kayıt altına aldığımız anların zihnimizde güçlü kopyaları oluşmuyor ve bizler artık içerikleri değil, onlara ulaşma yollarını ezberliyoruz.

Gideceğimiz yerler için navigasyon açmamız, bize bir soru sorulduğunda cevabını belleğimizde değil arama motorlarında arayışımız ve daha pek çok benzer grup hafızamızı zayıflatmakta ve olası bir kriz anında bizi savunmasız bırakabilmektedir. 

Hayatımızdaki akıllı cihazların hakimiyetini azaltmak için teknolojiden önce on binlerce yıldır bizimle olan hafızamıza başvurmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.


Benzer Makaleler

Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Veri Bilimci Kimdir? Ne İş Yapar?
Rüzgâr Türbinlerinde Neden Genellikle Üç Kanat Bulunur?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Termal Kameralar Bizi Nasıl Fark Eder?
Şifre Kırma Tekniği: Kaba Kuvvet Saldırıları
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Yeni Teknolojiler İnsanları İşsiz Mi Bırakıyor?
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER