Konya Bilim Merkezi BilimUp

Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?

Hacer Nur Küçükkırlı
3 dk
1418

Ömrünüz boyunca istediğiniz tek bir besini tüketerek yaşayacak olsaydınız sizce bu hangi besin olurdu? Kendi içinizde bu soruya cevap ararken, bu durumun mümkün olup olmayacağına dair cevapları da makalede bulabilirsiniz.

Tek Bir Besin Tüketerek Bütün Bir Ömrü Geçirmek Mümkün Mü?

Ömrünüz boyunca tek bir besini tüketerek yaşamanız mümkün olur mu? sorusuna yanıt olarak hem evet hem de hayır cevabı verilebilmektedir. Vücut çalışma mekanizmasından dolayı A,B,C,E ve K gibi birçok vitamin çeşidine; mineral, kalsiyum, fosfor, sodyum gibi pek çok maddeye ihtiyaç duymaktadır. Bu vitaminlerin ve minerallerin hepsini karşılayabilecek tek bir besin bulunmamaktadır. Dolayısıyla, oldukça çeşitli besinler tüketmek gerekmektedir. Fakat şöyle ki, olası bir kıtlık veya hastalık durumunda tek bir yiyecek tüketmek zorunda kalsaydık, bu yiyecek insanın en uzun süre hayatta kalmasını sağlaması açısından patates olurdu.
Tek Bir Besin Olarak Patates

Çok yüksek miktarlarda patates tüketerek gün içerisinde alınması gereken besin miktarını almak mümkündür. Örneğin; günlük alınması gereken kalsiyum için 9,5 kg, protein için ise 4,5 kg patates tüketilmesi gerekmektedir.

Sadece patates tüketerek yaşamının bir kısmını devam ettirmiş bir insan bulunmaktadır. Avustralya'da yaşayan Andrew Taylor, bir yıl boyunca sadece patates yiyerek yaşamını sürdürmüştür. Patatesin türlerinden faydalanan Taylor, sadece beyaz patates değil; A ve E vitaminleri, demir ve kalsiyum açısından zengin olan tatlı patatesi de tüketmiştir. Ayrıca, domates ve soya sosunu çeşitli otlarla karıştırarak tüketmiş ve B12 takviyesi almıştır. Bu şekilde beslendiği bir yılın sonunda kan tahlilleri yaptırmıştır. Yaptırdığı dört tahlil sonucunda, kan değerlerinin normal düzeylerde olduğu tespit edilmiştir. Andrew Taylor konuyla ilgili yaptığı açıklamada kilo verdiğini ve kendisini eski halinden çok daha enerjik hissettiğini belirtmiştir. Ancak Andrew Taylor hiçbir besin ve vitamin takviyesi almadan bir ömür boyu sadece beyaz patates yiyecek olsaydı ciddi derecede görme bozuklukları, gece körlüğü, denge problemleri, kas ve kilo kaybı yaşayabilir, azami derecede hafıza problemleri ile karşılaşabilirdi. Sonucunda ise organları küçülerek ölebilirdi.

Yukarıdaki örnekte görüleceği üzere; olası bir kıtlık durumunda insanın hayatta kalabilmesi açısından patates uzun süre yardımcı olabilirken tek başına yeterli değildir. Çeşitli ve dengeli beslenmek sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir.


Kaynakça

1. https://popsci.com.tr/sadece-bir-cesit-besinle-yasayabilir-miyiz/amp/

2. https://www.bbc.com/future/article/20170224-what-food-would-keep-you-alive-the-longest

3. https://www.livescience.com/18161-food.html

Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Kalori Nedir? Neden Kalori Hesaplarız?
Böcekler Bilim Kurgu Filmlerindeki Gibi Devasa Olabilir Mi?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER