Konya Bilim Merkezi BilimUp

On Bin Adım Gerçekten Sağlıklı Mı?

Hasan Gürel
3 dk
1267

Spor eğitmenleri ve cihazları genellikle günde 10.000 adım atmamızı önerir. Ancak çoğumuzun bilimden kaynaklandığına inandığı 10.000 adım atma hedefi, aslında araştırmadan çok tesadüfe ve tatsız bir tarihe dayanmaktadır.


Harvard T.H.'de epidemiyoloji profesörü olan Dr. I-Min Lee'ye göre 1964 Tokyo Olimpiyat Oyunları'ndan sonra zindeliğe olan ilgiden yararlanmayı uman bir saat yapımcısı, Japonca karakterlerle yazıldığında yürüyen bir adama benzeyen bir isimle adımsayar üretti. Aynı zamanda "10.000 adım metre" olarak tercüme edildi ve onlarca yıl boyunca bir şekilde küresel bilincimize ve fitness takipçilerimize yerleşen bir yürüme hedefi yarattı. Ancak günümüz bilimi, sağlıklı bir yaşam veya uzun ömür için günde yaklaşık 6 km olan 10.000 adım atmamıza gerek olmadığını gösteriyor. 

Dr. Lee ve meslektaşları tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırma, 70'lerinde günde 4,400 adım atmayı başaran kadınların, günde 2,700 veya daha az adım tamamlayan kadınlara kıyasla erken ölüm riskini yaklaşık yüzde 40 azalttığını buldu. Günde 5.000 adımdan fazla yürüyen kadınlar arasında erken ölüm riskleri düşmeye devam etti, 7500 adıma kadar bu oran düşmeye devam etti. Başka bir deyişle, efsanevi günde 10.000 adımın yarısından daha azını tamamlayan yaşlı kadınlar, daha da az yol kat edenlerden önemli ölçüde daha uzun yaşama eğiliminde. 

Geçen yıl, çeşitli etnik kökenlerden yaklaşık 5.000 orta yaşlı erkek ve kadın üzerinde yapılan daha kapsamlı başka bir çalışma, aynı şekilde, günde 10.000 adımın uzun ömür için bir gereklilik olmadığını buldu. Bu çalışma, günde yaklaşık 8.000 adım yürüyen insanların, kalp hastalığından veya başka herhangi bir nedenle erken ölme olasılığının günde 4.000 adım atanların yarısı olduğu sonucuna vardı. Ek adımların istatistiksel faydaları çok az, yani 10.000 adım veya daha fazla günlük adım atmanın insanlara zarar vermediği anlamına geliyordu. Ancak ekstra atılan adımların yaşam süresini uzatmadığını kanıtladı. 


Gerçekçi olmak gerekirse, çok azımız 10.000 adımlık hedefe ulaşıyoruz. Son yapılan tahminlere göre Avrupa ve Amerika ülkelerinde yetişkinlerin çoğu 5000 adımdan daha az adım atıyor. 10000 adım hedefine ulaşsak bile sürekli 10000 adım atmak gerçekten çok zor. Belçika'nın Ghent kentinde yapılan ünlü bir araştırma, 2005 yılında yerel vatandaşlara pedometre sağladı ve onları bir yıl boyunca günde en az 10.000 adım yürümeye teşvik etti. Çalışmayı tamamlayan 660 kadın ve erkeğin yaklaşık yüzde 8'i sonunda günlük 10.000 adım hedefine ulaştı. Ancak dört yıl sonra yapılan bir takip çalışmasında, neredeyse hiç kimse o kadar fazla adım atmadı. Çoğu kişi önceki attığı adım sayılarına geri döndü.

Sonuç olarak, günde 10.000 adım atmanın sağlığımıza bir zararı yok. Aynı zamanda faydası da günde ortalama 7000 adım ile eşdeğer nitelikte ve bu sayı da uzun bir ömür ve sağlıklı bir yaşam için yeterli. Çünkü kendimizi her gün 10.000 adıma zorlarsak eninde sonunda günlük hedefimizden cayıp eski adım sayımıza döneriz. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için spor ve yürüyüş süremizi yavaş yavaş arttırmamızı öneriyor. Günde 2000 adım atıyorsak her hafta 500 ile 1000 adım arası artırmak hem vücudumuz için hem de egzersiz sürekliliğimiz için daha faydalı. Bilim bize 10.000 adımın ekstra bir faydası olmadığını kanıtladı fakat yine de egzersiz saatleri olabildiğince artırılmalıdır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam yapacağınız egzersizlerle hayal değildir. 

Benzer Makaleler
Beynimiz Doyduğumuzu Gerçekten 20 Dakikada Mı Anlıyor?
Çayın Fermente Hali: Kombucha Çayı
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER