Konya Bilim Merkezi BilimUp

Neden Yiyeceklerin Tadı Kimilerine İyi, Kimilerine Kötü Gelir?

2 dk
288

Elbette, sizin bayılarak yediğiniz bir yiyeceği, yakın çevrenizden biri zoraki yiyor ya da ağzına bile sürmüyordur. Çocukken eve gittiğinizde annenizin yaptığı bazı yemekleri yemez, fast-food veya abur cubur tercih edersiniz. Hiç düşündünüz mü, neden insanlar bazı yiyecekleri lezzetli bulurken bazılarını tatsız buluyor? Gelin bu konuyu beraber inceleyelim.


Tat Tomurcuklarının Etkileri

Tat alabilmek, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi veya besinleri sağlayan yiyecekleri seçmeye yardımcı olur. Dilin üzerinde papilla adı verilen tat tomurcukları bulunur. Her bireyde farklı oranlarda bulunan tat tomurcukları, besinlerin lezzetinin farklı anlaşılmasında büyük rol oynar. Örneğin, tat tomurcuğu fazla olan insanların tat alma hassasiyeti de daha fazla gelişmiştir. Bu sebepten ötürü, yemekler daha ağır ve yoğun gelir. Tat tomurcuğu az olan insanların ise, hassasiyeti düşüktür. Bundan ötürü yemeklerin tat yoğunluğunu artırmak için baharatlardan faydalanabilirler.

Farklı Tatları Sevme Nedenleri

Farklı tatları sevmenin diğer bir faktörü de DNA dizilimidir. DNA dizilimi, vücuttaki en önemli yapı taşlarından biri olan proteinlerin nasıl üretileceğini vücuda anlatan bir reçete gibidir. Her insanın, eşsiz DNA dizilimi vardır. DNA; nasıl tattığınızı, kokladığınızı ve beyninize neyin güzel, neyin kötü olduğu konusunda gönderilen mesajları belirlemenize yardımcı olur. Bu yüzden yemeklerin lezzeti farklı algılanır.

Bu nedenlerin yanı sıra yemek kültürü, coğrafya, alışılmış tatlar gibi farklılıklar oldukça etkilidir. Öyle ki size çok kötü gelen bir tat başka birine çok güzel gelebilir.


Kaynakça

1) https://sites.psu.edu/siowfa15/2015/10/22/why-are-everyones-taste-buds-different/

2) https://www.scientificamerican.com/article/why-does-food-taste-so-delicious/

3) https://living.medicareful.com/why-does-food-taste-good#cookbook

Benzer Makaleler

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Gizemli Gücü
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Saç Boyamak Saçların Daha Erken Beyazlamasına Sebep Olur Mu?
Nohutun Bilimsel Faydaları Nelerdir?
Bilinçaltı Reklamcılık
Süt Nasıl Peynir Haline Gelir?
Aralıklı Oruç Gerçek Bir Diyet Midir?
Çocuklara Fazla Oyuncak Almak Zararlı Mıdır?
Çikolata Yerken Neden Bu Kadar İyi Hissederiz? Yağ Kaplama ve Kadife Etkisi
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER