Konya Bilim Merkezi BilimUp

Ne Yapacağını Unutma Durumu: Kapı Eşiği Etkisi

2 dk
307

Daha önce hiç bir odaya girip, orada öylece dikilip buraya neden gelmiştim diye düşündünüz mü?

Bazı günler bir bardak su almak için mutfağa giderim ve kapıdan girdiğim an sadece orada durup buraya ilk başta neden geldiğimi hatırlamaya çalışırım. Araştırmacılar kapı eşiğinden geçmenin bazı geçici hafıza sorunlarına neden olabileceğini keşfetti! Aslında bu ani ve anlık hafıza kaybı için bilimsel bir açıklama olduğunu ve “kapı etkisi” ya da “eşik etkisi” olarak bilindiğini biliyor muydunuz?

Kapı Eşiği Etkisi

Bu etkiyi araştıran bellek araştırmacılarına göre, fiziksel olarak bir kapıdan geçmek bazı şeyleri unutmamıza neden oluyor. Bunun nedeni başka bir mekansal gerçeğe geçtiğimizde, beynimizin çevre uyum ve düşünme sürecini yeniden kalibre edebilmesi için zamana ihtiyacı olmasıdır. Bu da geçici bir hafıza kaybına neden olur. “Kapı etkisi” herhangi bir demans veya yaşlılık belirtisi olmayıp, oldukça normaldir.


Çalışmalar devam etse de beynimizin bazı bilgileri korumak için tasarlanmış olduğu anlaşılıyor; ancak ne zaman bu bilginin artık gerekli olmadığını hissederse yeni bilgiler için eskileri temizliyor. Şaşırtıcı şey ise bunun sadece gerçek dünya ortamında değil, sanal ortamda da geçerli olmasıdır. Yeni bir sekme veya pencere açtığımızda yaşadığımız, ne aratacaktım ben sorusu gibi. Doorway effect olarak tanımlanan etkide kapı, beynimizin yeni şeyleri keşfedip onlara odaklanabilmesi için diğer odada düşündüklerini unutmasını sağlayan bir imge gibidir. 

Bir şeyleri unutmayı nasıl önleyebiliriz? Kapılardan geçmeyi durduramayacağımız için bir odadan diğerine geçerken unutmak istemediğiniz şeye konsantre olabiliriz.


Benzer Makaleler

Ya Beynimizin %100’ünü Kullanabilseydik?
Bilinenden Farklı Bir Gürültü: Beyaz Gürültü
Demografi Bilimi Nedir?
Hyaluronik Asit Cildi Nasıl Nemlendirir?
Yağmur Neden İnsanların Uykusunu Getirir? Yağmurun Uyku Üzerindeki Etkisi
Beynimizdeki Uyum Odaklanmamızı Sağlıyor
Neden Kediler Islanmaktan Nefret Ediyor?
Evrende Yalnız Olup Olmadığımıza Dair Bir Denklem: Drake Denklemi
“E-nose” Elektronik Burun
Yapay Örümcek Ağı Mümkün Mü?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER