Konya Bilim Merkezi BilimUp

Masa örtüsü Yemeği Daha Lezzetli Hale Getirebilir mi?

Beyza Gizem Yıldırım
4 dk
274

Yemek yemek sadece bir fizyolojik ihtiyaç değil, aynı zamanda keyifli bir deneyim olabilir. Ancak yemek deneyimi üzerinde etkili olan faktörlerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Birçok insanın aklına gelenler arasında yemek kalitesi, sunum, lezzet ve hatta restoran atmosferi yer alır. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma, yemek deneyimini etkileyen bir başka faktörün de masanın üzerindeki masa örtüsü olabileceğini gösteriyor. Günümüzde masa örtüsü, akşam yemeği sırasında evi daha samimi hale getirmek için kullanılan en popüler öğelerden biridir. Masa örtüsü, evlerde ve restoranlarda, misafirleri özenli bir şekilde ağırlamak için kullanılır. Son zamanlarda, araştırmalar, masa örtüsünün yemeklerin lezzetini arttırmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Gıda Kalitesi ve Tercihi dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yemek yiyenler masa örtüsüyle oturduklarında daha fazla ve daha uzun süre yemek yerler, ayrıca yemeğin daha lezzetli olduğunu değerlendirmektedirler.

Yemeğin Lezzetini Artıran Algısal Faktörler

Yemeğin yenme yeri, sunuş biçimleri, kiminle yendiği gibi bağlamsal faktörler, gıda algısını etkileyebilir. Yemeğin kendisi, birey ve yeme durumu yemeğin beğenilmesine katkıda bulunan üç ana faktördür. Bu faktörlerin yanı sıra, gıdanın seçildiği ve tüketildiği çevre veya bağlam lezzet noktasında önemli bir rol oynamaktadır. Bir çalışmada, bu bağlamlar baz alınarak masa örtüsü olan bir masada yiyeceklerin gerçekten daha lezzetli olup olmadığını incelenmiştir. Çalışmada, üç farklı masa örtüsü kullanıldığı bildirilmiştir. Birincisi, kumaş beyaz bir masa örtüsü olan klasik bir masa; ikincisi, kağıt bir masa örtüsü olan masa ve son olarak da masa örtüsü olmayan masa. Katılımcılar, her masada yedi farklı öğün için puanlandırma yapmıştır.


Araştırmacılar; masa örtüsünün kullanıldığı masa ile masa örtüsü olmayan masayı karşılaştırıldıkları zaman, masa örtüsünün yedi öğün için de daha lezzetli olarak değerlendirildiğini sonucunu ortaya çıkarmıştır. Ortalama puanların, masa örtüsü kullanılan yemek masası için, örtü kullanılmayan masaya görece yüksek olduğu gözlenmiştir. Araştırmacılar; yemeğin tadına ek olarak masa örtüsünün hizmet kalitesini, ambiyansı ve restorandaki genel deneyimi etkileyip etkilemediğini de analiz etmiştir. Kaliteli bir kumaş masa örtüsünün; ziyaretçilerin hizmet kalitesi, ambiyans ve genel deneyim algısını olumlu yönde etkilediği ispatlanmıştır. Ayrıca sonuçlar genel olarak, kumaş bir masa örtüsünün, kağıt bir masa örtüsüne kıyasla yemek deneyimi üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Atmosfer Ve Lezzet İlişkisi

Bilim, atmosfer gibi bağlamsal faktörlerin gıda algısını değiştirebileceğini halihazırda göstermiştir. Örneğin Sao Paulo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, fincanın şeklinin ve renginin kahvenin tadını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. 2015 yılında Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, ağır çatal bıçak takımının "yemekten alınan zevki artırdığını" ortaya koymuştur. Gıda algısının çevresel faktörler tarafından etkilenmesi, araştırmacıların farklı yöntemler kullanarak etkilerini incelemelerine izin vermektedir. İnsanların gıda algısını değiştirecek çevresel faktörleri anlamalarına yardımcı olacak teknikler özellikle gıda sektöründe ilerleme kaydetmek için kullanılabilmektedir. Basit dekoratif unsurlar, yemeğin tadını iyileştirebilir ve masada daha uzun süre kalınmasını sağlayabilmektedir. 

Sonuç olarak, masa örtüsünün yemeklerin daha lezzetli olmasına katkıda bulunduğu görülmüştür. Bu bulgular, yemek deneyimini iyileştirmek için basit dekoratif unsurların kullanılabileceğini gösteriyor. Örneğin, restoranlar, evler veya diğer yemek alanları, masa örtüleri gibi dekoratif unsurlarla donatılarak daha cazip hale getirilebilir. Bu, yemek yiyenlerin lezzet algısını artırabilir ve onları masada daha uzun süre tutarak daha keyifli bir deneyim yaşamalarını sağlayabilir. Masa örtüsü, yemekleri daha lezzetli hale getiren atmosferi çoğaltmak için kullanılabilecek bir araç olarak görülebilir.


Kaynakça
  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0950329305001278
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0950329318302489
  3. Gregson, R. A. M. (1964). Modification of perceived relative intensities of acid tastes by ambient illumination changes. Australian Journal of Psychology, 16(3), 190-199.
Benzer Makaleler
Herkesten Üstün Olduğunu Zannetmek: Narsizm
Görgülü Kuşlar Neden Gördüğünü İşler?
“Öpeyim De Geçsin!” Sözü Bilimsel Bir Gerçekliğe Sahip Olabilir Mi?
“Her Şey Senin Kafanın İçinde!”: Dijital İletişimde Şiddet
Öfke Duygusu Hedefinize Ulaşmanızı Kolaylaştırır Mı?
Şarkılar Neden Aklımızda Bozuk Plak Gibi Çalıp Durur?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Düzeni Sağlamak; Kırık Camlar Teorisi
Parkinson Yasası  Nedir?
Cahil Cesareti: Dunning-Kruger Sendromu
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER