Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Kuşlar Neden V Şeklinde Uçar?

Dilara Güven
2 dk
3750

Gökyüzüne bakıp göç eden bir kuş sürüsüne rastladığınızda onların bir düzen içerisinde olduklarını ve “V” şeklinde uçtuklarını görmüşsünüzdür. Bu durumu gören kişiler, onların amacının sadece liderlerini takip etmek olduğunu düşünse de sanılanın aksine öyle değildir. Kuşlar neden "v" şeklinde uçar, gelin birlikte öğrenelim.

V şeklinde sıralanmak, her birine önlerinde net bir görüş sağlar. Ancak V şeklinde uçan bir kuş sürüsünün bu uçuş oluşumunun daha etkileyici, mucizevi bir nedeni vardır. Kuşların v şeklinde uçmalarının temel amacı enerji tasarrufunu sağlamaktır. Bu uçuş formasyonu onların enerji verimliliğini artırır. Kuşların göç ederken veya yiyecek bulmak için geziler yaparken V-formasyonunda uçma eğiliminde oldukları görülür. Genellikle önde bir kuş yol gösterir. Sürüdeki diğer kuşlar arkada, sağda ve solda sıralanır. Gökyüzünde V şekli oluştururlar. Kuşlar genellikle V-Formasyonu, J-Formasyonu, Ters V-Formasyonu veya Ters J-Formasyonu içinde uçarlar. Kuşların bu lineer oluşumlarına Skein Formasyonu denir. Bilim adamları, V'nin arkasındaki kuşların daha yavaş kalp atışlarına sahip olduğunu ve daha az kanat çırptığını keşfetmişlerdir.


Bu uçuş formasyonu havada küçük bir girdap oluşturur. Öndeki kuş, kanatlarını çırptığında arkadaki hava doğrudan aşağı doğru itilir. Bu bir basınç farkı yaratır. Bu nedenle kanatların altındaki hava, kanatların üzerindeki havadan daha yüksek basınca sahiptir. Hava, yüksek basınç bölgesinden düşük basınç bölgesine yukarı doğru hareket eder. Bu basınç farkı başka bir kuşun yukarı akıntısında bulunan kuşun, uçmak için çok daha az enerji harcamasını sağlar. Çünkü arkadaki kuş önündeki kuşun yukarı akıntısı tarafından yukarı doğru itilir. V- Formasyonunun sonuna doğru gidildikçe basınç farkı artar, bu nedenle arkadaki kuşlar öndeki kuşlardan çok daha az enerji harcarlar. Tabii bu süreçte konumları da sabit kalmaz. Yorulan kuşlar arkaya geçerek sürekli bir döngü oluştururlar. Böylelikle sırasıyla birbirlerinin kanat çırpmasından faydalanmış olurlar.

"V" oluşumu, birçok hava kuvvetinde askeri uçaklar için de örnek olmuş ve temel bir uçuş oluşumu haline gelmiştir. Savaş uçaklarının yakıt verimliliğini artırmalarına yardımcı olur. V formasyonu, tören uçuşlarında ve hava gösterisi uçuşlarında da yaygındır. Uçağın kanat uçlarından gelen hava akımı, arkadaki uçaklar için yukarı kaldırma kuvveti sağlayarak daha verimli uçuş sağlar. Bu durum yakıt kullanımını ve çevreye salınan kirlilik miktarını da azaltır.

Benzer Makaleler
Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
2023 Nobel Fizik Ödülü: Attosaniye Nedir?
Mavi Işık Filtreli Gözlükler Gözümüzü Nasıl Koruyor?
Karanlık Enerji Nedir?
Değişimin Tanımı: Maddenin Halleri
Küçük Parçacıkların Büyük Etkisi: Heisenberg Belirsizlik İlkesi
Çernobil Nükleer Felaketi Nasıl Gerçekleşti?
Elektrik Nedir ve Nasıl Keşfedilmiştir?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER