Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Kara Kedinin Uğursuzluğu Aslında Alerjik Etkisinden Mi Geliyor?

Gülnur Şener
2 dk
529

Bir kara kedi gördüğünüzde aklınıza “kara kedi kötü şans getirir, uğursuzluktur.” gibi yüzyıllardır var olan batıl inançlar gelebilir. Aslında bu batıl inancın kökenleri Avrupalıların karanlık korkusuna dayanır. Peki bu batıl inanç yüzyıllardır sadece bu korku yüzünden mi süregelmiştir yoksa bir başka nedeni var mıdır? Kara kedilerin kötü şansa, insanlar üzerinde kötü bir etkiye sebep olduklarına dair bilimsel bir açıklama getirilmiş midir?


Kediler, alerjilerin en yaygın nedenleri arasında yer alırlar. Bu alerjilerin kaynakları, kedi kepeği, idrarı ve tükürüğünde bulunan bazı proteinlerdir. Kediler çok ciddi alerjik rinit (saman nezlesi), alerjik astım ve göz alerjisine neden olabilirler. Peki, kedilerin kürk renklerine göre insanlarda alerjik semptomlara sebep olma olasılıkları değişkenlik gösterir mi? Kara kedilere yapıştırılmış uğursuz sıfatı, daha yüksek oranda alerjik reaksiyona sebep olmaları ile mi ilgilidir?

Koyu Renkli Kediler  Alerjiyi Daha Fazla Tetikliyor

Alerji uzmanları, koyu renkli kedileri olan insanların alerjik bir hastalığına sahip olma olasılığının açık renkli evcil hayvanlara sahip olanlara göre 6 kat daha fazla olduğunu bulmuştur. Bilim insanları bunu 2000 yılında alerjisi olan 300 hastayı içeren küçük bir çalışmada göstermiştir. Koyu renkli kedileri olan kişilerin, daha açık renkli kedileri olan veya kedisi olmayanlara göre orta veya şiddetli alerjik semptomlara sahip olma olasılığının iki ila dört kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Ancak çalışmanın yazarı, renk ilişkisinin kesin olmadığını belirtmiştir. Daha sonraki bir araştırmada; kedinin kürk renginin, ne kadar alerjen ürettiğiyle ilgili kesin bir bağlantısı olmadığı belirtilmiştir. Bu tartışmanın kesinlik kazanabilmesi için daha büyük çaplı çalışmalar planlanacağından bahsedilmiştir.

Daha sonrasında bazı bilim insanları, aynı merak ile bazı farklı parametreleri de içine alan bir çalışma yapmışlardır. Bu çalışmada hastalarla, evcil hayvanın rengine, yatak odasında bulunup bulunmadığına ve hayvanın cinsiyetine göre kedilere karşı hassasiyetlerini öğrenmek için bir röportaj yapılmıştır. Araştırmaya göre kedilerin rengi dışındaki parametrelerin, insanların alerjik semptomlarında belirgin bir fark oluşturmadığı saptanmıştır. Ancak, açık renkli kedilerin %25'inden daha azının, koyu renkli kedilerin ise % 70'inin alerjik soruna neden olduğu anlaşılmıştır. Ancak hala kara kedilerin neden böyle bir etkiye sahip olduğu açık değildir. Bir teori, kılların kalınlığına veya bileşimine bağlı olabileceğidir.

Kara kedilerin uğursuzluk getirdiği batıl inancı belki de daha çok alerjik semptoma sebep olmalarından da kaynaklanıyor olabilir. Buna dair bazı istatiksel veriler elde edilmiş olsa da altında yatan gizem henüz çözülememiştir. Bu gizemin çözülmesi ile belki bunun gibi bazı batıl inançların da gelecekteki kaderleri değişebilir veya bu çözülme ile insanların yaşadığı kedilerden kaynaklı alerjilere farklı bakış açıları ile farklı çözümler getirilebilir.


Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Böcekler Bilim Kurgu Filmlerindeki Gibi Devasa Olabilir Mi?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER