Konya Bilim Merkezi BilimUp

Kalp Krizi Nasıl Oluyor?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
786

Bir kalp krizi sırasında, kalp atmaya devam etmek ve vücuda kan sağlamak için yeterli oksijen alamaz. 

Peki, bu nasıl olur?

Kalp kasları kanın vücutta hareket etmesini sağlar, atmaya devam edebilmek için enerjiye, enerji için de oksijene ihtiyaç duyar. 

Kan, kalp kaslarına ancak koroner arterlerden ulaşabilir. Ancak bazen kalbe giden yolda tıkanıklıklar olabilir. Bu tıkanmalar, plak adı verilen yağlı birikintilerden oluşur. Çok fazla plak oluştuğunda, kırmızı kan hücreleri oksijen dağıtmayı başaramaz ve bir tıkanma başlar. Bir süre sonra, o kadar çok hücre birikir ki bir kan pıhtısı oluşturur. Bu pıhtı yüzünden yeteri kadar oksijen alamayan kalbin normal ritmi bozulur ve bu krizde bazen kalp tamamen durabilir. Bu duruma kalp krizi denir. 

Kalp krizi, farklı şekillerde hissedilebilir. Bazen sol kolda göğüs ağrısı, nefes darlığı veya ağrı görülür. Bazen de mide bulantısı, zayıf veya yorgun hissetme görülebilir. Bu semptomları yaşayan biri doktora görünmelidir. Düşük şekerli ve tam tahıllı gıdalar, sebzeler ve yağsız proteinlerle dolu, kalp dostu bir diyet yemek, alyuvar hücrelerinin işini yapmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz yapmaya da devam etmek gerekiyor. 

Benzer Makaleler
Antibiyotik Direnci
Uyurken Dişlerimizi Neden Sıkarız?
Plasebo Etkisi Nedir?
Aile Yemekleri
En Fazla Bakteri Mutfak Süngerlerinde
Güneş Kremi Nasıl İcat Edildi?
Soğukta Çenemiz Neden Titrer?
Salgın Hastalıklar - Çiçek Hastalığı
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Kalp Atışı Gibi Yüzen Yapay Balık
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER