Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Ispanak Yedikten Sonra Dişlerimiz Neden Kamaşır?

Ayşe Edanur Başer
2 dk
1712

Ispanak, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde özellikle çocuklar için önemli gıdaların başında gelmektedir.  Sıklıkla tüketilen ıspanak, iyi bir demir kaynağıdır. Fakat yedikten sonra dişlerde garip bir his bırakır. Faydaları saymakla bitmeyen ıspanak dişleri neden kamaştırır?


Ispanağın Dişleri Kamaştırma Nedenleri

Ispanak yedikten sonra dişlerde oluşan kumlu, pütürlü his ıspanağın bileşenlerinden biri olan oksalik asitten kaynaklanmaktadır. Arkansas Üniversitesi'nde bitki patolojisi profesörü Jim Correll’in çalışmalarına göre, oksalik asit lahana, pancar, kuzukulağı gibi birçok yeşil yapraklı bitkide bulunmaktadır. Ancak, ıspanak diğerlerine kıyasla daha yüksek miktarda oksalik aside sahiptir. Correll, aynı zamanda ıspanağın bu asidi, onu yemeye çalışan böcekler gibi canlılara karşı bir savunma mekanizması olarak kullandığını belirtmiştir.

Ispanağı çiğnediğinizde tükürük içerisinde bulunan kalsiyum, ıspanaktaki oksalik asitle birleşerek kalsiyum oksalat kristallerini oluşturmaktadır. Oluşan kristaller dişlerimize yapışarak genellikle pek hoşlanılmayan, pütürlü hisse sebep olmaktadır. Neyse ki oksalik asit dişlere zarar vermemektedir. Ispanağın pH seviyesi, özellikle pişirildiğinde nötre çok yakın olduğu için dişlere fazla bir etkisi bulunmamaktadır. Dişlerinizi fırçalayarak bu histen kurtulabilirsiniz.

Dişlerin Kamaşmasını Azaltmaya Yönelik Tavsiyeler

Bazı ıspanakların diğer türlere nazaran iki katı daha fazla oksalik asit içerdiği tespit edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, daha düşük seviyelerde oksalik asit içeren yeni bir ıspanak türü üretmeye halihazırda çalışıyor. Bu gelişmeler tamamlanana kadar ıspanak tüketirken, garip hissin olmaması için ıspanakları daha fazla kaynatabilir veya buharda pişirebilirsiniz. Limon suyundaki C vitamini, oksalik asidin çözünmesini sağlayarak kalsiyum bileşikleriyle kristal oluşturmasını engeller. Böylece, çiğ ıspanağa limon suyu sıkarak da bu histen kurtulabilirsiniz.


Kaynakça

1) https://www.livescience.com/56237-why-spinach-makes-teeth-feel-weird.html

2) Shi, A., Mou, B., & Correll, J. C. (2016). Association analysis for oxalate concentration in spinach. Euphytica, 212(1), 17–28.

3) https://agresearchmag.ars.usda.gov/2017/jan/spinach/

4) https://www.jacksonavedental.com/post/why-does-spinach-make-my-teeth-feel-weird

Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER