Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

İğrenç Bir Şey Gördüğümüzde Midemiz Neden Bulanır?

Hacer Nur Küçükkırlı
2 dk
1228

Çürümüş et, böcek istilası, kusmuk gibi görme ve koklama duyularını ilgilendiren durumlarla karşılaştığımızda iğreniriz, midemiz bulanır ve sonucunda kusmak isteriz. Peki, sizce bu durumun sebebi nedir? Bu soruya cevap verebilmek için çok eskiye gitmek gerekir. Gelin, tarih öncesi dönemden başlayarak bu durumun yaşanmasına neden olan sebeplere bakalım.

Kusmanın Tarihi

Tarih öncesi çağlarda insanlar kendilerini korumak için bazı refleksler geliştirmişlerdir. Bu reflekslerden bir tanesi, kişinin iğrenç bir şey gördüğünde veya zehirli yiyecekler tattığında kusmasıdır. Örneğin kişi, ormanlık alanda dolaşırken iştah açıcı ve lezzetli çeşit çeşit meyve gördü zaman muhtemelen bunları toplayıp yiyecektir. Fakat meyveler zehirli ise kişi, hayatta kalma içgüdüsü ile bu meyveleri kusma yoluyla vücuttan atacaktır. Gelecekte aynı meyvelerle karşılaştığında ise midesi bulanacak ve meyvelerden tekrar yemek istemeyecektir.


Kusmayı İstemenin Nedenleri

Beyin bizi sadece zehirli yiyeceklerden değil, aynı zamanda zehirli zannettiği yiyeceklerden de korumaktadır. Bu duruma örnek olarak, gün içerisinde kahvaltıda yumurta ve öğle yemeğinde brokoli tükettiğinizi düşünelim. Yumurta tüketiminden kaynaklı gıda zehirlenmesi yaşadığınızı varsayalım. Beyin bu noktada sadece yumurtayı değil, brokolinin de gıda zehirlenmesine yol açtığını zannedecektir. Sonucunda ise, uzun süre bu iki besinden uzak duracak ve hatta belki de kusmak isteyeceksinizdir. Kusma isteğinin bir diğer sebebi, hafıza ve çağrışımdır. Kişi, geçmişte yaşadığı bir olay ve durumla bağdaştırılan başka bir olayı, tekrardan karşılaştığı duruma veya nesneye yine aynı refleksi gösterecek ve kusmak isteyecektir. Kusma isteğinin bir başka nedeni ise beynimizde bulunan ayna nöronlardan kaynaklanmaktadır. Ayna nöronlar, karşınızdaki kişi ile farkında olmadan empati kurarak onu taklit etmenizi sağlamaktadır. Aynı oda içerisinde ağlayan birini gördüğünüz zaman sizin de ağlamanız gibi veya bir kişinin karşınızda öğürmesi sonucu sizin de aynı eylemde bulunmayı istemeniz gibi. Midenizdeki yemekler, kusan birini gördüğünüzde açığa çıkmak isteyecektir.


Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER