Konya Bilim Merkezi BilimUp

Geriye Doğru Yürümenin Faydaları

İlknur Bahçıvan
2 dk
1395

Hiç geriye doğru yürümeyi ya da koşmayı denediniz mi? Eğer denediyseniz, vücudunuza bu hareket oldukça yabancı ve zorlayıcı gelecektir. Geriye doğru yürümek dışarıdan komik ya da işe yaramaz görünebilir fakat şaşırtıcı bir şekilde araştırmalar geriye doğru yürümenin ileriye doğru yürümekten bile daha faydalı olabileceğinden bahsetmektedir. Peki, geriye doğru yürümenin faydaları nelerdir?

Geri Geri Yürümenin Şaşırtıcı Faydaları Ortaya Çıktı

Geriye doğru yürümenin aslında hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınız için birçok avantajı bulunmaktadır. Normal bir şekilde ileriye doğru yürümek her gün bilinçli olmadan yaptığımız ve vücudumuzun alışkın olduğu bir harekettir. Ancak, geriye doğru yürümek, tanıdık olmayan bir hareket olduğundan vücudumuz bu konuda daha az bilgiye sahiptir. Böylece, vücudumuzun alışkın olmadığı farklı kasları çalışır ve zihnimiz kendini zorlayarak farklı yere odaklanmaya başlar. Bu durumlar ise, daha kısa sürede daha fazla kardiyovasküler ve kalori yakıcı faydalar sağlamaktadır.


Journal of Biomechanics'de yayınlanan bir çalışmada, geriye doğru yürümenin ön diz ağrısını ileriye doğru yürümeye kıyasla azalttığı belirtilmiştir. Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir başka araştırma ise, geriye doğru koşma ve yürüme kombinasyonunun, kardiyorespiratuvar dayanıklılığı arttırabileceğini ve vücut kompozisyonunun uygun hale getirebileceğini ifade etmiştir. Kardiyorespiratuvar dayanıklılık, vücudun uzun egzersiz dönemlerinde ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçer ve aslında ne kadar zinde ve sağlıklı olduğunuzun bir göstergesidir. Vücut kompozisyonu ise; yağ, kemik, kas hücreleri, diğer organik maddeler ve hücre dışı sıvıların orantılı bir şekilde bir araya gelmesini anlatmaktadır.

Geriye doğru yürümenin diğer bedensel ve zihinsel faydalarından bazıları ise şu şekildedir; vücut koordinasyonunu arttırır, genel ruh halini iyileştirir, uyku döngülerini iyileştirir, düşünme becerilerini keskinleştirir ve bilişsel kontrolü geliştirir, yürüme tekniğini ve formunu geliştirir, vücudun metabolizmasını arttırır ve kalori yakmayı hızlandırır, kemik ve kasları güçlendirir.

Sonuç olarak geriye doğru yürümek ya da koşmanın şaşırtıcı derecede birçok faydası vardır. Vücudumuzun tanıdık olmadığı bu fiili alışkanlık hale getirdiğinizi bir düşünün, avantajlı olan siz olacaksınız. Ancak bu süreç tahmin ettiğiniz üzere kolay olmayacaktır, bu yüzden küçük ve kısa süreli hareketlerle başlayın ve zaman geçtikçe geliştiğinizi ve vücudunuzun bu fiili benimsediğini, göreceksiniz.


Kaynakça
  1. Roos, P. E., Barton, N., & van Deursen, R. W. (2012). Patellofemoral joint compression forces in backward and forward running. Journal of biomechanics45(9), 1656–1660. https://doi.org/10.1016/j.jbiomech.2012.03.020
  2. Terblanche, E., Page, C., Kroff, J., & Venter, R. E. (2005). The effect of backward locomotion training on the body composition and cardiorespiratory fitness of young women. International journal of sports medicine26(3), 214–219. https://doi.org/10.1055/s-2004-820997
  3. Stimulate your fitness IQ by walking backward. (2012, December 14)
Benzer Makaleler
Yatak Odasının Duvar Rengi Uyku Kalitesini Etkiler Mi?
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Kalp Atışı Gibi Yüzen Yapay Balık
Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW) Yöntemi Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Meyve ve Sebzeleri Nasıl Saklamalıyız?
Kalp Krizi Nasıl Oluyor?
Ne Kadar Hızlı Yürüdüğünüz Adım Sayısı Kadar Önemlidir
Dünyanın En Eski Kalbi Keşfedildi
Meyve Sebze Kabukları Nasıl Değerlendirilir?
Hobiye Sahip Olmanın 5 Faydası
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER