Konya Bilim Merkezi BilimUp

En Fazla Bakteri Mutfak Süngerlerinde

1 dk
148

En Fazla Bakteri Mutfak Süngerlerinde

Mutfak temizliğinin temel malzemeleri olan bulaşık süngerleri ve tezgah bezleri, karşılaşabileceğiniz en kirli nesneler olabilir.

ABD Ulusal Hıfzıssıhha Vakfı'nın 2011 yılında yaptığı bir araştırmada 22 aileden, cep telefonları ve evcil hayvan eşyaları gibi evlerde her gün kullanılan 30 nesneden sürüntü alması istenmiş ve en fazla koliform bakterisinin hangi nesnelerde gizlendiğine bakılmıştır. Koliform bakterileri, gıda zehirlenmesine sebep olan E. coli'yi de içinde barındıran bir bakteri familyasıdır. Yapılan incelemede, en fazla bakterinin mutfak süngerleri ile bezlerinde bulunduğu ve bunların yüzde 75'inin koliform bakterisi içerdiği keşfedilmiştir. Koliform bakterilerinin en fazla bulunduğu diğer nesneler arasında ise mutfak lavaboları (yüzde 45), mutfak tezgahı (yüzde 32), kesme tahtası (yüzde 18), diş fırçası tutacağı (yüzde 27) ve banyodaki musluk kolları (yüzde 9) yer alıyor.

Sağlıklı olmayan sünger kullanımından kaçınmak ve daha az atık çıkartmak için temizlik malzemesi olarak kabak lifi kullanabilirsiniz. Kabak lifini sirkeli suda kaynatarak temizleyebilir, kullanım ömrü bittiğinde kompostlayabilirsiniz. Ahşap temizleme fırçaları da yeni bir alternatif sunabilir. Hem kendi sağlığınızı hem de yaşadığınız dünyanın sağlığını düşünen bir yaşam için güzel bir başlangıç noktası olabilir.


Benzer Makaleler

Antibiyotik Direnci
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
On Bin Adım Gerçekten Sağlıklı Mı?
Dünya Tarihinden İlginç Histeri Vakaları
Diş sağlığınız kalp sağlığınızı etkileyebilir
İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?
Gürültü Kirliliği Kalp Ritmini Bozuyor
Kalp Sesimizin Kaynağını Biliyor Musunuz?
Otlu Peynir Mucizesi: Suh Bitkisi
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER