Konya Bilim Merkezi BilimUp

Elmaların Soğuk Zincir Yolculuğu

Beyza Gizem Yıldırım
3 dk
376

Sıcaklığa duyarlı ve çabuk bozulan ürünler (TSPP'ler) lojistiği için, Soğuk Zincir Yönetimi (CCM) adı verilen özel bir tedarik zinciri yönetimi oluşturulmuştur. Sıcaklık izleme ve kontrol, CCM'de temel mekanizmalardır çünkü gıda güvenliği ve kalitesini korumak için gereklidirler. Ancak, lojistik hizmet sağlayıcıları (LSP'ler) için maliyetlidirler. Peki, hassas gıdalardan biri olan elmaların soğuk zincir yolculuğu nasıl gerçekleşir?


Soğuk Zincir; üretim aşamasından başlayıp sevkiyat, depolama ve tüketim aşamasına kadar ki süreçte gıda ürünlerinin düşük sıcaklıkta saklanmasıdır. Doğru saklama koşulları, elmaların rengini, gevrekliğini ve lezzetini korumak için çok önemlidir. Çekirdekli meyvelerin soğutulmasının parametreleri ve koşulları oldukça karmaşık bir konudur. DCA terimi elmaların dinamik kontrollü bir atmosferde depolanmasıyla ilişkili bazı temel faktörlerin kısaltılmış bir açıklamasıdır. Genellikle soğuk zincir ürünler planlanan sevkiyat tarihine kadar soğuk odalarda tutulur, bu noktada ihracat için soğutulmuş kaplara konur ve paketlenir. Elmaları mümkün olduğunca uzun süre tutmak için, besin değerini, renklerini, tadını ve görünümünü kaybetmeden, meyve solunum yoğunluğunu ve hızını azaltmak için özel koşullar oluşturmak önemlidir.

DCA, gerekli gaz atmosferini oluşturmak için uygulanır. Odadaki nem% 90'a ve sıcaklık -0.5 ° C'ye ayarlanır. Depolama odasındaki doğal hava, oksijen içeriğinin sadece yüzde beşe tekabül ettiği, geri kalanının ise esas olarak karbondioksit ve azot olduğu farklı bir atmosferle değiştirilir. Bu, olgunlaşma sonrası süreci yavaşlatmak, nem kaybını en aza indirmek ve depolama ömrünü uzatmak için yapılır. Gerekli koşulları oluşturmak ve sürdürmek için özel ekipmanlar kullanılır. Büyük soğutma kompresörleri ısı yükünü üstlenirken, azot jeneratörleri gaz halindeki azot üretmek için kullanılır. Karbondioksit yıkayıcılar karbondioksit seviyesini azaltır ve meyve solunumu sırasında salınır. Yıkayıcı, havadaki CO2 konsantrasyonunu azaltmak için kullanılan bir adsorbe edici maddeye sahip bir tank içerir. Otomatik kontrol sistemi, ekipman kontrol prosedürünü basitleştirir - gerekli parametreler ayarlandıktan sonra sistem kontrolü ele alır. Sistem, azot jeneratörü ve yıkayıcı kontrolü için bir gaz konsantrasyonu analizörü ve yazılımı içerir. Kontrollü havanın korunması çok önemlidir, bu nedenle iyi şekilde kapatılmış kapılar önemli bir rol oynar. Tam gaz sızdırmazlığı sağlarlar. Tesiste en katı güvenlik protokollerine uyulması zorunludur, çünkü depolama tesisindeki azot bakımından zengin ve oksijen tükenmiş atmosfere maruz kalmak sadece birkaç dakika içinde ölümle sonuçlanabilir. Yanlışlıkla bir kapıyı açmak ve kaçan atmosfere maruz kalmak bile öldürebilir. Bu nedenle, bu ortamda veya yakınında çalışmak , sıkı güvenlik önlemleri almayı gerektirir. Tam tulum ve eldivenlerin, solunum cihazının yanı sıra bir emniyet kemeri ve hattının kullanımı önemli ve gereklidir. Ek bir önlem olarak, görüş hattı bekleme müdahale ekipleri her zaman görev başında olmalıdır.

Kaynakça
  1. Kuo, J. C., & Chen, M. C. (2010). Developing an advanced multi-temperature joint distribution system for the food cold chain. Food control21(4), 559-566. 
  2. Evans, J. A. (Ed.). (2009). Frozen food science and technology. John Wiley & Sons. 
Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER