Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Cüce Ağaç: Bonsai

Büşra Elif Kıvrak
3 dk
805

 Bir çiçekçi dükkanında veya internet sitesinde gördüğümüz, mutlu bir şekilde saksısında oturan ve bize hikayesini anlatmak istercesine bakan bitkiyi hatırlarsınız. İşte o cüce bitkinin adına "Bonsai" denmektedir. Bonsai kelimesi; saksı, çanak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” kelimelerinden oluşur. "Bon-zay " şeklinde telaffuz edilir. İlk bonsai bitkisi; doğada patikalardan uzak, eğimli ve kayalık bölgelerde bulunmuştur. Bitkinin bu elverişsiz bölgelerde bulunması, büyümesini doğal olarak engellenmiştir. Çin’de 1200 yıl önce odunsu bitkilerin avlularda, iç bahçelerdeki süslemeler için kullanılması amacıyla bakılmaya başlamıştır. Daha küçük kaplarda büyüyebilen cüceleştirilmiş bu bitkilerin fiyatları normal bitkilere göre daha yüksekti. İlerleyen zamanlarda Bonsai üretimi Japonlar tarafından sanat ve hobi haline getirilmiştir.

NASIL OLUŞTURULUR?

 Bonsai bitkisi sadece ağaç türlerinden oluşturulmamaktadır. Aslında Bonsai, odunsu bitkilerin neredeyse hepsinden elde edilebilir. Budama ve saksıya yerleştirme gibi, bahçe bitkilerine ait uygulamalarla bitkiye özgü olan küçük şekli verilebilir. Eğer minik ağacınızın dallarının ince ve kısa olmasını istiyorsanız erken ve düzenli olarak onu budayabilirsiniz, uzun ve kalın olmasını istiyorsanız büyümesine izin verebilirsiniz. Bitkiniz çok hızlı yaprak oluşturuyor ve büyüyorsa budamayı sık sık yapabilirsiniz.

 Bonsai’lar normal bitki toprağı yerine içinde neredeyse hiç organik materyal olmayan toprak karışımlarına dikilir. Taş, orkide kabuğu ve fırınlanmış kil kullanılabilir. Bu toprak karışımı, köklere su geçişini ve köklerin iyi büyümesi için gerekli olan hava boşluklarını sağlar.

 Toprağında diğer bitkilerdeki kadar çok organik madde bulunmadığından bazı insanlar Bonsai bitkisi bakımının acımasızca olduğunu düşünmektedir. Ancak bu bitkilere düzenli sulama ve günlük bakım yapıldığı için aslında en çok şımartılan bitkilerden biridir. Bonsai doğayı gözümüzün önüne getiren bir minyatür olduğu için tıpkı bir manzara resmi gibi ait olduğu yeri bize sunar ve sanatın önemli bir parçasıdır. Bonsai bitkisini oluşturan sanatçının kafasında bir fikir olsa ve bu fikre göre bitki yeniden şekilleniyor olsa bile bitki büyüdükçe sanatçıdan bağımsız bir şekilde gelişmeye devam eder. Bu yüzden hala doğanın bir parçasıdır. Bonsai bitkisi diğer bitkilerden çok daha dikkat çekici bir fiziğe sahip olduğu için bir anlığına dikkat verip incelememizi sağlar. Bunu birçok bitki için yapmıyorken Bonsai bitkileri için yapıyoruz. İşte bu yüzden Bonsai bitkileri birer "sanat eseri" olarak nitelendirilir.

Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
Avcı Bitkiler
En İlginç Köprüler
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER