Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Çok Şeker Yemek Diş Çürütür mü?

Gülnur Şener
2 dk
1441

Küçük büyük birçoğumuz şekeri, şeker içeren yiyecekleri oldukça severiz. Küçük yaşlardan itibaren  fazla şeker tüketmememiz konusunda uyarılırız. Bayramlarda, özel günlerde annelerimizden hep "çok şeker yeme dişlerin çürür" lafını duymuşuzdur.

Peki sizce şeker gerçekten dişlerimizi çürütür mü? Şekerin dişlerimize neden bu denli zarar verebileceğini hiç düşündünüz mü?Şekerin dişleri çürütmesi ile ilgili fazlaca araştırma ve tartışmalar yapılmıştır. Esasen şeker dişe direkt kendisi zarar vermezken dişlerin çürümesine yol açmaktadır. Şekerin dişlerimiz üzerindeki etkisi şu şekildedir. Ağzımızda birçok bakteri yaşamaktadır. Bu canlıların hepsi bizim için yararlı olan türler değildir. Özellikle “Streptococcus ve Mutans” adı verilen bakteriler diş çürümesinde rol alan türlerindendir. Bu bakteriler şekerle beslenen bakterilerdir. İlk olarak dişin plak ismi verilen koruma yerinde toplanırlar. Kişi şeker yediğinde ağız içindeki bu bakterilerde o şekeri tüketmeye başlar. Şekeri tüketen bakteriler diş minesindeki mineralleri uzaklaştırabilecek olan asitlerini salgılamaya başlar. Bu şekilde dişe zarar vermeye başlayan bakterilerle ağız içindeki tükürük sıvımızla savaşır. Kalsiyum ve fosfat oranı yüksek olan tükürük sıvımız diş minemizi korumak için bakterileri yok etmeye çalışır. Bu sırada da şeker yiyen kişi 20 saniye içerisinde dişlerinde bir ağrı hissedebilir. Bakteriler dişten temizlenene kadar da bu ağrı hissedilmeye devam eder. Eğer bakteri temizlenebilirse ağrı geçer ve diş çürümez. Ancak şeker alımı çok sık ve art arda olursa tükürük sıvısı temizlemede yetersiz kalır ve diş çürümeye başlar. Aslında dişi çürüten şekerin art arda fazla tüketimi sonucu oluşan tekrarlı asit salınımıdır. Bu salınımı azaltmak içinde şeker tüketiminden sonra dişlerinizi fırçalayabilir ya da su ile gargara yapabilirsiniz.

Her insan tabi ki gerekli ve yeterli miktarda şeker tüketmelidir. Vücudumuzun birçok elemente olduğu gibi şekere de ihtiyacı vardır. Tabi ki bu tüketimin sınırları belirlenmelidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sık görülen diş çürümesi problemi şekerin denetimsiz tüketilmesinden kaynaklı olabilmektedir. Bu konuda uzmanlar şeker ihtiyacının doğal meyve şekerinden giderilebileceğini söylerken ayrıca da asitli ve şekerli içeceklerin tüketimi konusunda da oldukça hassas olunması gerektiğini söylemektedir. Diş fırçası, diş ipi gibi hijyen ürünlerinin kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Diş minesinin daha iyi korunması için florürlü diş macunlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar minimum 6 ayda bir diş muayenesi yapılmasını önermektedir.

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER