Konya Bilim Merkezi BilimUp

Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?

Beyza Doğan
2 dk
1486

Çok mutluyken veya çok üzgünken daha doğrusu canımız ne zaman isterse çikolata yemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Mutluluk hormonu olan seratoninin salgılanmasında önemli role sahip olan bu yiyecek, genel olarak bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata olarak sınıflandırılıyor.


Peki hammaddesi siyah renkli kakao olan bu yiyecek nasıl oluyor da beyaz olabiliyor?

Günlük yaşantımızda önemli yere sahip olan çikolata, kakao ağacının tohumlarının işlenmesi ile elde edilir. Tarihi milattan önceye dayanan bu yiyecek, genel olarak bitter, sütlü ve beyaz çikolata olarak sınıflandırılıyor. Fakat bu sınıflandırma her gıdacı bilim insanı tarafından onaylanmış değildir. Siyah veya koyu kahverengine sahip diyebileceğimiz kakao parçacıkları, çikolataya rengini veren ana hammaddedir. Bu sebeple bazı bilim insanları beyaz çikolatayı çikolata olarak değerlendirmemektedir.


Peki nasıl oluyor da beyaz çikolata yediğimiz zaman bize aynı hazzı verebiliyor? Bitter çikolata, kakao parçacıkları (kitlesi), kakao yağı, şeker ve tatlandırıcılardan oluşurken sütlü çikolatada bu karışıma ek olarak süt ve vanilya eklenir. Fakat bu içerik beyaz çikolatada biraz farklıdır.

Beyaz çikolata içerisinde kakao parçacıkları bulundurmaz. Yalnızca kakao yağı, şeker, süt ve bazı tatlandırıcılar içerir. Bu sebeple de rengi kakao renginde olmaz fakat kakao yağı içerdiğinden yine de bize aynı hazzı yaşatabilir.

Beyaz çikolata, çikolata mıdır bilinmez ama bu konuyla ilgilenen birçok bilim insanı gerçek çikolatanın bitter çikolata olduğunu söyler. Çünkü bitter çikolatanın kakao oranı yüksektir ve içerisindeki fenolik bileşenler sağlık açısından destekleyicidir. Olur ki çikolata seçiminde kararsız kalırsanız sağlığınız için ilk tercihiniz bitter çikolata, son tercihiniz beyaz çikolata olsun.


Kaynakça
  1. https://www.youtube.com/watch?v=JjnSruUD7ts

  2. Terry G. Powis, W. Jeffrey Hurst, María del Carmen Rodríguez, Ponciano Ortíz C., Michael Blake, David Cheetham, Michael D. Coe & John G. Hodgson. 2007. Oldest chocolate in the New World. Antiquity Project Gallery 81(314): https://www.antiquity.ac.uk/projgall/powis314/

  3. http://chocolate.mit.edu/science/

Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
Termoslar İçindeki Sıvının Sıcak veya Soğuk Olduğunu Nasıl Biliyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER