Konya Bilim Merkezi BilimUp

Bağırsaklarda Bağışıklık Sisteminin Gizli Şifreleri Olabilir mi?

Beyza Gizem Yıldırım
2 dk
758

İnsan vücudu, insan hücreleri kadar mikrobiyal hücreye ev sahipliği yapar. Bunlar bakteriler, virüsler, mantarlar ve bizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan diğer organizmalardır. Ulusal Sağlık Enstitüleri İnsan Mikrobiyomu Projesinde yapılan çalışmalarda bağırsaklarımızda birçok farklı küçük canlı yapılar tespit edildi ve bu varlıklar bir başka organ sistemi gibi çalışıyor. Bu canlıları ideal bir şekilde vücudumuza almak iyi hissetmenin anahtarı olabilir.


Ancak tüm rahatsızlıklarımız için bu probiyotikleri almadan önce öğrenecek çok şey var. İlk adım, tam olarak içimizde nelerin gerçekleştiğini olduğunu öğrenmek olabilir. 90'lı yıllardan beri genomik dizileme yöntemi, bağırsaklarımızdaki en karmaşık koloni türlerinin yerini belirlemeye yardımcı oldu. Bu sayede bazı kolonilerin sağlığımızda çok büyük bir rol oynadığını öğrendik. Örneğin vücutta aşırı Clostridium difficile bulunması, sindirim rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Dengeyi sağlamanın en iyi yolu, bir donörün kapsüllenmiş dışkısı yoluyla mikropları aktaran dışkı mikrobiyota naklidir (DMN). DMN, tekrarlayan C. diff enfeksiyonlarının yüzde 90'ına kadarını iyileştirebilir. Ancak benzer tedavilerin potansiyel sonuçları henüz net değil çünkü var olan bütün mikropların sağlıklı bir vücutta ne yaptığını bilmiyoruz. Bir sonraki aşama, DMN’nin başka neleri tedavi edebileceğini görmek. Crohn ve diğer bağırsak hastalıkları muhtemelen beş yıl kadar kısa bir süre içinde daha fazla konuşulacak. Ancak araştırmacılara göre şimdilik kesin bir tedavi bulmak çok zor. Hangi türlerin ne yaptığına dair net bir bilgi olmadan klinisyenlerin yapabileceği en iyi şey, zarar veriyor gibi görünen bakterileri, fayda veriyor gibi görünen bakterilerle değiştirmeye çalışmaktır. Uzmanlar, belirli koşullara sahip insanların bağırsaklarını inceleyerek, önümüzdeki 10 yıl içinde mikroplar ve sağlık arasında daha fazla bağlantı tespit edeceğimizi tahmin ediyor. İnsan Mikrobiyom Projesini temel alan araştırmalar, kanser, akne ve Alzheimer'ın hepsinin sindirim sistemimizdeki bu mikrobiyal hücreler ile bir ilgisi olabileceğini söylüyor.

Yine de bu bilgiyi ilaca dönüştürmek çok uzun yıllar alabilir. Çünkü yeni üretilecek herhangi bir ilacın, ekosistemlerini hala anlamaya çalıştığımız mikrobiyal dünyalarımızın hassas dengesini koruması elzem.

Kaynakça
  1. https://dergipark.org.tr/tr/pub/akademik-gida/issue/48469/613637
  2. [42] Evrensel, A., Ceylan, M.E. (2015). Bağırsak beyin ekseni:Psikiyatrik bozukluklarda bağırsak mikrobiyotasının rolü. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 7(4), 461-472
  3. [37] Yoo, J.Y., Kim, S.S. (2016). Probiotics and prebiotics: present status and future perspectives on metabolic disorders. Nutrients, 8(3), 173

Benzer Makaleler
Beynimiz Doyduğumuzu Gerçekten 20 Dakikada Mı Anlıyor?
Çayın Fermente Hali: Kombucha Çayı
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER