Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Alıp Okumadığınız Kaç Kitabınız Var?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
1485

Alıp Okumadığınız Kaç Kitabınız Var?

Tsundoku, kitapları veya diğer okuma materyallerini alma ve onları okumama eylemidir. Japonca kökene sahip olan bu kelime, bir şeyleri daha sonrası için istifleyip bir alanı onun için doldurmak anlamına gelir. Türkçede "kitap istiflemek" olarak yer almıştır.

Kişilerin yığınla kitap satın alıp, bunları okumaya çalışıp ancak çoğu zaman istikrar gösterememe durumudur. Dışarıya çıkan kişi kendisini kitap evlerinde veya kitap fuarlarında bulur ve bu durumdan haz alır. Bu kişiler kitap kokusuna da bağımlı hale gelip bulunduğu ortamın her köşesinde kitap görmeyi arzular. Bu durum Çin, Japonya ve Kore'de psikolojik bir sendrom olarak tanımlanmaktadır.

Bu sendroma sahip kişi, kendisinin kronik bir bağımlılığa sahip olduğunu uzun süre farkına varmaz. Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda beş kişinin ikisinde gözlemlenen bu durum önlemi alınmadığı takdirde ciddi boyutlara ulaşılabileceği gözlemlenmektedir. Kitap istiflediklerini kabul etmezler. Bir gün mutlaka okuyabileceklerini düşünürler. Sürekli kendilerini yetersiz hissedip daha fazla kitap okuyarak bu histen arınacaklarını düşünürler.

Tsundoku sendromunun tedavisi, kişilerin bu durumu farkına varıp kendilerini dizginlemeye çalışmalarıdır. Eğer rahatsızlık günlük hayatı olumsuz yönde etkilemeye başlamışsa, finansal ve sosyal problemlere neden oluyorsa profesyonel yardım gereklidir. Bu sendromu yaşamamak için bazı ipuçlarını derledik.

Daha önce aldığınız bir kitabı okuduysanız, yeni bir kitap satın almak yerine elinizdeki kitapları okumaya çalışmalısınız.

Dijital materyalleri tercih edebilir, bu sayede evde kitaplar için alan sorununu çözebilirsiniz. Sesli kitapları dinlemek vakitten tasarruf etmenize yardımcı olur; yolda, alışverişte, spor yaparken kitaplardan istifade etmenin pratik bir yoludur.

Keyif almadığınız kitapları okumayı bırakarak, gerçekten yararlı olduğunu düşündüğünüz kitapları tercih etmeniz okunmamış kitapların birikmesini önlemede yardımcı olabilir.


Benzer Makaleler
Trafik Işıkları Neden Kırmızı Sarı ve Yeşil Yanar
Asperger Sendromu Nedir?
Deprem Sonrası Gelişen Crush Sendromu Nedir?
Yaş Aldıkça Besin Tercihlerimiz Değişir Mi?
Vegan Beslenme Nedir?
Diyojen Sendromu Nedir?
Nezaket Sağlığı Olumlu Yönde Etkiler mi?
Ellerinizin Zihninize İsyan Etmesi Mümkün Mü? Yabancı El Sendromu
Antibiyotik Direnci
Ayda 4 Kredi Kartı Yiyoruz
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER