Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

5 Saniye Kuralı, Yere Düşen Yiyecekler İçin Geçerli Mi?

Hacer Nur Küçükkırlı
2 dk
1317

Çok sevdiğiniz, yeni satın aldığınız veya son lokmanız olan o lezzetli yiyeceği yere düşürdüğünüzde yerden eğilip almak istersiniz belki. Hatta umutsuzca beş saniye kuralını getirirsiniz aklınıza. Peki gerçekten beş saniye içerisinde yiyeceklerin kirlenmemesi mümkün müdür?


Yere Düşen Yiyeceklerin Beş Saniyede Kirlenmemesi Kuralı Nereden Geliyor?

Beş saniye kuralı Cengiz Han dönemine dayanmaktadır. Cengiz Han, sarayında ziyafetler vermektedir. Yapılan yemekler ve diğer yiyecekler ise yere konulmaktadır. Cengiz Han bir ziyafet sırasında vatandaşlara, Kağanlar (Moğol ve Türk topluluklarındaki hükümdara verilen isim) için hazırlanan yiyeceklerin on iki saat gibi uzun bir süre yerde dursa dahi bir şey olmayacağı ve tekrar tüketilebileceği söylenmiştir. Çünkü Cengiz Han, Kağanlar için hazırlanan yemeğin özel olduğunu ve bu yemeklerin herhangi bir zarar görmediğini düşünmektedir. Fakat bu kural gerçeği yansıtmamaktadır. Yiyeceğin bir saniye kadar az bir sürede bile zeminle temas etmesi, yiyeceğe bakterilerin bulaşması açısından yeterli olmaktadır. Yine de yere düşen yiyeceğe bir saniyelik zaman diliminden, beş saniyelik zaman dilimine oranla daha az bakteri bulaştığı da unutulmamalıdır.

Peki, Çevremizdeki Eşyalarda Bu Kadar Çok Bakteri Olmasına Rağmen Neden Hastalanmıyoruz?

Temiz olduğunu düşündüğümüz birçok eşyada dahi çok fazla bakteri bulunmaktadır. İnsanların bu kadar çok bakteri içerisinde olmasına rağmen sürekli bir hastalık halinde olmaması akıllarda soru işareti oluşturmaktadır. Şöyle ki, her bakteri insanları hasta etmez. İnsanların sahip olduğu savunma sistemine oranla daha güçlü savunma sistemine sahip olan bakteriler insanları hasta etmektedir. Buna ek olarak, yapılan araştırmalar yere düşen nemli ve ıslak gıdaların kuru gıdalara oranla daha fazla bakteri taşıdığını göstermektedir. Bunun sebebi; e coli, salmonella ve listeria bakterileri gibi bakterilerin ıslak yerlerde üremesidir. Sadece gıdanın türü değil, gıdanın düştüğü yer de bakterilerin bulaşma sayısını etkilemektedir. Islak zemine düşen yiyecekler halı gibi kuru bir zemine düşen yiyeceklere oranla daha fazla bakteri barındırmaktadır. Bu sebeple, bağışıklık sisteminiz zayıfsa yere düşen yiyeceği almadan önce iki kere düşünmenizde fayda var.


Benzer Makaleler
Mor Yiyeceklerin Mucizesi: Antosiyanin
Bilinenin Aksine Tuzlu Yiyecekler  Susatmıyor, Acıktırıyor
Çok Düşününce Neden Çok İş Yapmış Gibi Yoruluruz?
2022 Bilimin En'leri
2022’ye Bilim Kurgu Hissi Veren  Biyomedikal Gelişmeler
Yeni Doğan Bebekler Neden Güzel Kokuyor?
Bebeklere Bal Yedirmek Zararlı mı?
Sadece Patates Yiyerek Yaşayabilir miyiz?
Fallara İnanır Mısınız? Forer Barnum Etkisi
Kalori Nedir? Neden Kalori Hesaplarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER