Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

14 Bin Dişe Sahip Canlı: Salyangoz

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1257

Canlı çeşitliliği, canlıların sahip olduğu özellikler gün geçtikçe bizi şaşırtmaya devam ediyor. Yeni türler bulundukça veya evimizdeki, gözümüzün önündeki canlılara dair yeni bilgiler ortaya çıkarıldıkça biyolojinin ne kadar akıl almaz olduğuna şaşırabiliyoruz. Bugün şaşıracağımız canlımız: Salyangoz. Küçücük bedenine tam tamına 14.000 diş sığdırmış! Gelin, bu şaşırtıcı bilgiye beraber bakalım.


Salyangozların Dişleri

Bahçe salyangozlarının yaklaşık 14.000 dişi bulunmaktadır. Canlıların arasında en fazla dişe sahip olan bahçe salyangozunun dişleri, normal diş dizilimine benzememektedir. Bu türe ait salyangozun dişleri, dili üzerinde sıralar halinde düzenlenmiş testere uçları gibi görünmektedir.

İngiltere Portsmouth Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, karındanbacaklı familyasından “Limpet” olarak da bilinen deniz salyangozunun dişlerinin 6 bin 500 megapascala kadar basınca dayanabildiği sonucu ortaya çıkmıştır. Bu salyangozun dişleri, dünyada bilinen en güçlü biyolojik materyal olması sebebiyle ünlüdür. Öyle ki, titanyumdan bile daha güçlüdür. Bu küçük deniz canlısının 1 mm'den kısa olan dişlerinin yapısını mikroskop yardımıyla inceleyen bilim insanlarından Ana Barber; örümcek ağının bugüne dek dünyanın en sağlam doğal malzemesi sanıldığını, ancak ağın sadece 2 bin megapascal basınca dayanabildiğini vurgulamıştır. Barber, daha kolay anlaşılabilmesi için salyangoz dişlerinin gücünü "bir adet çubuk makarnayla 3 bin şeker çuvalını (yaklaşık 1,5 ton) taşımaya" benzetmiştir.

Salyangozların güçlü dişlere yapısı; araba, uçak ya da gemi yapımında kullanılmak üzere daha dayanıklı malzemelerin üretilmesine ışık tutabilir.


Kaynakça

1. https://www.pressreader.com/turkey/how-it-works-turkey/20210301/282621740445434

2. https://vk-spy.ru/tr/plants/imeet-li-ulitka-zuby-zubastye-monstry-ili-skolko-u-ulitki-zubov/

Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER