Konya Bilim Merkezi BilimUp

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Kimdir?

Elif Sara
7 dk
2848

Uluslararası Uzay İstasyonuna tüm Avrupa'yı kapsayan ilk ticari astronot misyonu olan Axiom Mission 3 (Ax-3), dünyanın dört bir yanındaki ülkeler için alçak Dünya yörüngesine giden yolu yeniden tanımlıyor. Bu görev, ülkelerin uluslararası uzay topluluğuna katılmaları ve mikro yerçekiminde keşif ve araştırmaları ilerletmek için alçak Dünya yörüngesine erişmeleri için yeni bir fırsat çağını işaret ediyor. Bizim için ise çok daha önemli! İlk kez bir Türk Uzay’a çıktı. Peki Alper Gezeravcı kimdir, onlarca astronottan onu ayıran neydi? İlk Türk astronotu birlikte tanıyalım.


“Hayalim Gökyüzü ile Sınırlıydı"

Daha önceki yıllarda uzaya astronot gönderme girişimlerimiz olsa da bu 2024 yılına kadar gerçekleşememişti. 2022 yılında, uzay görevi için yapılan çağrıya yaklaşık 36 bin kişi başvurmuştu. 

TRT'deki bir programa katılan Gezeravcı, "Uzayla ilgili benim bir hayalim yoktu. Hayalim gökyüzü ile sınırlıydı" şeklinde ifadede bulundu. Türkiye'nin insanlı ilk uzay projesi için yapılan başvuru çağrılarına denk geldikten sonra, gerekli kriterleri incelediğini ve daha sonra astronotların biyografilerini incelediğini belirtti. Kendisinin de bu kriterleri karşılayabileceğine kanaat getirdikten sonra uzay projelerine başvurmaya karar verdiğini ifade etti.


Mayıs 2022’de "Türk Uzay Yolcusu ve Uzay Misyonu" görevi için 2 Türk vatandaşının seçileceği açıklandı, bu bağlamda başvurulara ilişkin bilgi Türk Uzay Ajansı'nın (TUA) internet sitesinde duyuruldu. Yaklaşık 36 bin adayın katıldığı Türk astronot seçiminde 30 aday Ankara'ya çağrıldı.

Nisan 2023’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılının Nisan ayında başlayan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'te yaptığı konuşmada, Alper Gezeravcı'nın asil, Tuva Cihangir Atasever'in ise yedek uzay yolcusu olarak belirlendiğini açıkladı.

Uzay yolcuları açıklandığından bu yana tüm Türkiye yolculuğun başlayacağı günü heyecanla bekledi ve nihayet büyük bir coşkuyla 19 Ocak 2024 geceyarısı Alper Gezeravcı ve diğer Axiom Mission 3 astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna yolcu ettik. 

Savaş Pilotluğundan Astronotluğa: Görevimiz Uzay

Alper Gezeravcı Aralık 1979'da Merdin, Silifke’de doğdu. İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yaptı. Akademik hayatını başarıyla tamamlayan Gezeravcı artık savaş uçaklarında pilotluk yapmaya başladı.

Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, aralarında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16'nın da bulunduğu birçok uçakta 15 yıllık uçuş tecrübesine sahiptir. Ayrıca Türk Hava Yolları'nda yedi yıl kaptanlık yaptı. Gezeravcı ayrıca uçuş lideri, uçuş emniyet görevlisi ve ticari havayollarında kaptan olarak görev yaptı.

Gezeravcı, son olarak Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'ne atandı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesi, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesi, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarının kontrol sürüşleri öncesinde sınavlarının yapılması ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Bir spor tutkunu olan Gezeravcı, tüplü dalış, yelkencilik, kampçılık ve rafting yapmaktan keyif alıyor ve dağ yürüyüşü ve binicilik konusunda geniş deneyime sahip. Askeri eğitimi sayesinde birçok hayatta kalma eğitimi kursuna ve askeri konuşlandırmaya katılmıştır.

Gezeravcı, uzaya giden ilk Türk astronot olmanın gururunu yaşıyor, biz ise bundan sonraki uzay yolculuklarımızın hikayelerini dinleme heyecanını. Gezeravcı, Ax-3'te görev uzmanı olarak görev yapıyor. 

Alper Gezeravcı, 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevine devam edecek. Gelin birlikte yolcuğun nasıl geçtiğine ve istasyonda neler olduğuna bakalım. 


Alper Gezeravcı ve Ax-3’de Mürettebatı İstasyonda Neler Yapıyor?

Axiom Mission 3 (Ax-3) Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei, Görev Uzmanı Alper Gezeravcı ve Görev Uzmanı Marcus Wandt , bugün Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (ISS) dördüncü tam gününü (yedinci uçuş günü) tamamladı.

Ax-3 mürettebatı zamanlarının çoğunu araştırma ve sosyal yardım çalışmaları yürüterek geçiriyor. Ax-3 astronotları, 18 Ocak'ta ISS'ye fırlatıldığından bu yana Dünya çevresinde yaklaşık 96 kez tur attı.

MLA ve Villadei, ISS mürettebatının uyku programıyla senkronize olmalarına yardımcı olan Timeshifter uygulamasını kullandı.

Bugün Villadei, LEO'daki Kanser projesi için biyoreaktör torbalarında saklanan kanser hücresi kültürlerinin daha fazla mikroskop görüntülemesini tamamlamaya devam etti . Bu proje, hastalığın tahmini ve önlenmesi için kanserin erken uyarı işaretlerini belirlemek amacıyla mikro yerçekiminde tümör organoitlerini inceliyor. 

Gezeravcı, dün bir büyüme çözümü ekledikten sonra Ekstremofit Kümelenmiş Düzenli Aralıklı Kısa Palindromik Tekrarlar (CRISPR) projesi için bitki örneklerinin büyüme ilerlemesini takip etmek üzere görüntülerini almaya başladı. Bu çalışma, bitkilerin mikro yerçekimindeki stres tepkilerinin, gelecekteki uzay araştırma misyonları için Dünya'da, uzayda veya diğer karasal yerlerde gelişmiş tarım uygulamalarına nasıl dönüşebileceğini yardımcı olacak.

Gezeravcı ayrıca, ISS'de çimlendirilip yetiştirilecek iki bitkinin (biri tuza duyarlı, diğeri tuza toleranslı) tuz stresi toleransının değerlendirileceği CRISPR çalışmasının ikinci kısmı için yüzey değiştirme işlemini tamamladı. Bu, mikro yerçekiminin Arabidopsis thaliana'nın (hardal familyasının bir üyesi olan thale teresi) büyümesini, hareketini ve genetiğini nasıl etkilediğini gösterecek. Bu çalışma bitkilerin aşırı ortamlara adaptasyonu konusunda değerli bilgiler sağlayabilir ve tarım için daha dayanıklı mahsuller geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Wandt, ESA liderliğindeki Çoklu Avatar ve Sezgisel Arayüz (Yüzey Avatarı) ile İşbirliği Yapan Robotlar projesinin testini tamamladı ve yükün kullanımına ilişkin uygulama sonrası notlar sağladı. Surface Avatar, uzay araştırmaları için robotik varlıklar geliştirmeye, gezegenler ve asteroitler üzerinde altyapı oluşturmaya ve veri bağlantıları ve iletişim röleleri için süreçleri optimize etmeye odaklanıyor. 

Bugün Villadei, İtalyan GVM Assistance şirketinin tıbbi direktörü Giampaolo Stopazzolo ile uzayda tıp konusunu tartışmak üzere bir etkinliğe katıldı. Ax-3 sırasında GVM, mürettebat tarafından giyilen cihazlar aracılığıyla bir sağlık uygulaması kullanarak veri toplayıp izleyerek bir teletıp platformunu test ediyor. Bu teknoloji gelecekte, insanlı uzay uçuşu görevleri öncesinde, sırasında ve sonrasında astronotların sağlığını izlemek ve yönetmek için kullanılabilir.


Axiom Space’de Gezeravcı’ya Eşlik Eden Mürettebat Üyeleri

Axiom Space'in üçüncü ticari insanlı uzay uçuşu misyonu, Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatılan tüm Avrupa'yı kapsayan ilk ticari astronot misyonudur; bu görev şunları içerir: Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, ABD ve İspanya'nın çifte vatandaşı; Pilot Walter Villadei, İtalya'yı temsil eden İtalyan Hava Kuvvetleri Albayı; Türkiye'yi temsilen Görev Uzmanı Alper Gezeravcı; ve İsveç'i temsil eden ESA projesi astronotu Görev Uzmanı Marcus Wandt.

Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, eski bir NASA astronotudur ve Uluslararası Uzay İstasyonuna giden ilk tamamen özel astronot görevi olan Axiom Mission 1'in komutanıydı.

Ax-3 Görev Uzmanı Alper Gezeravcı, uzaya çıkan ilk Türk astronottur.

Ax-3, Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) sponsorluğunda bir ulusal astronot olan ESA projesi astronotu Marcus Wandt'ı içeren ilk ticari astronot görevidir.

Ax-3 Pilotu Walter Villadei ve Görev Uzmanları Alper Gezeravci ve Marcus Wandt, kapsamlı askeri eğitime sahip ve ülkelerinin hava kuvvetlerinde uçuş ekibi deneyimine sahip profesyonel operatörlerdir.

Benzer Makaleler
2023 Yılında Bizi Bekleyen Gökyüzü Olayları
Güneş Tutulması Sırasında Meydana Gelen Tuhaf Şeyler
Türkiye'nin Uzaydaki Varlığı
Güneş’e Ne Kadar Yaklaşabiliriz?
Alper Gezeravcı’nın Uzayda Gerçekleştireceği 13 Deney
Satürn Meşhur Halkalarına Veda Ediyor.
Yıldızlar Nasıl Doğar?
Bir Yıldızın Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Astronotlar Uzaya Gittiklerinde Beyinlerine Ne Olur?
Uzay Nasıl Kokuyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER