Konya Bilim Merkezi BilimUp

Yoğurdun Hikayesi

Dilara Güven
2 dk
1183

Geleneksel Türk kültürünün vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan yoğurt, günlük beslenmemizde sıklıkla kullanılmakta olup sofralarımızı zenginleştirmektedir. 

Peki ilk yoğurt nasıl yapıldı?

Yoğurt, dünya çapında en çok tüketilen süt bazlı ürünlerden biridir. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından sütün Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii ssp tarafından fermantasyon işlemiyle üretilen bir süt ürünü olarak tanımlanmaktadır. Yoğurt bu iki bakterinin birlikte çalışarak sütteki laktozu laktik aside çevirmeleriyle oluşur. Kanada yasalarına göre bir ürün "yoğurt" adını kullanmak için bu iki bakteriyi içermek zorundadır.

Süt ürünü olan yoğurdun ilk fermentasyonunun kaynağı bilinmiyor. Bu konuda en yaygın görüş keçi derisinden veya midesinden yapılan tulumlara konan sütün, ortamdaki enzimlerin ve bakterilerilerin etkisiyle yoğurt oluşturmasıdır. Karınca yuvası girişindeki toprağın veya karınca yumurtalarının da yoğurt mayası olarak kullanıldığı görüşler arasında mevcuttur.

İlk yoğurdun ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber kökeninin Orta Avrupa'ya dayandığı konusunda ortak görüşler mevcuttur. Yoğurt kelimesi ilk kez Türkler tarafından 8. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Değişik şekillerde söylenen bu sözün “yoğurmak, yoğurtmak” tan geldiği düşünülmektedir.

Yoğurt tüketiminin antimikrobiyal özellik, mide bağırsak enfeksiyonlarına karşı aktivite, antikanser etki ve bağışıklık sistemini düzenleyici faydaları vardır. Yoğurt tüketiminin sağlığa faydaları konusunda artan farkındalıkla birlikte yoğurdun dünya çapında popülaritesi ve ticareti artmış, çok sayıda yoğurt çeşidi üretilmiştir.

Sonuç olarak; yoğurt mayalamak denilince yoğurdu yoğurtla çoğaltmak akla gelse de yoğurdun mayalanmasını sağlayan bakterileri diğer besin maddelerini de mayalamada kullanabiliriz. Yoğurdu bilinçli bir şekilde tüketmek için onun hangi faydaları olduğunu bilmemiz de önem taşımaktadır. 

Benzer Makaleler
Herkesten Üstün Olduğunu Zannetmek: Narsizm
Görgülü Kuşlar Neden Gördüğünü İşler?
“Öpeyim De Geçsin!” Sözü Bilimsel Bir Gerçekliğe Sahip Olabilir Mi?
“Her Şey Senin Kafanın İçinde!”: Dijital İletişimde Şiddet
Öfke Duygusu Hedefinize Ulaşmanızı Kolaylaştırır Mı?
Şarkılar Neden Aklımızda Bozuk Plak Gibi Çalıp Durur?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Düzeni Sağlamak; Kırık Camlar Teorisi
Parkinson Yasası  Nedir?
Cahil Cesareti: Dunning-Kruger Sendromu
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER