Konya Bilim Merkezi BilimUp

Hayat Boyu Öğrenme Modeli Nedir? Neden Önemlidir?

1 dk
404


Hayat boyu öğrenme, kendinizi eğitmeye ve zaman içinde yeni beceriler geliştirmeye devam ettiğiniz bir süreçtir. İş yerinde daha fazla değer sağlamak, yeni bir iş bulmak, yeni bir hobi edinmek veya sosyal becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bu metodu hayatınıza entegre etmelisiniz.

Başarılı insanların çoğu hayat boyu öğrenme hedeflerine kendini adıyor. Bunun kendilerini iş yerinde üstün kıldığına inanıyorlar. Bir Pew Araştırma Merkezi araştırması, çalışanların %54'ünün devam eden eğitim ve beceri gelişiminin kariyer başarıları için kritik olduğunu düşünüyor.

Hayat Boyu Öğrenme Modelini Hayatımıza Nasıl Entegre Ederiz?

Bu metodu farklı şekillerde hayatımıza entegre edebiliriz. Bunlardan ilki yeni bir beceri geliştirmektir. Yeni beceri, yeni iş olanakları demektir ve bu kariyer basamaklarında ilerlemenizde size kolaylık sağlayacaktır. Bir diğeri hobilerimiz üzerinde kendimizi geliştirmek diyebiliriz. Mesela futbol oynuyorken bunu bir hobi olarak yapsanız bile kendinizi geliştirmeye çalışın. Bu sayede herhangi bir konuda ustalaşmanız çok daha kolay olacaktır. Hobilerinde başarılı olan kişilerin özgüvenleri de yükselmektedir. En önemli adımlardan biri ise yeni teknolojileri öğrenmek ve bu teknolojilere uyum sağlamak. Herhangi bir şirket bir teknoloji yayınlandığında bunun ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını öğrenmek zihninizi diri tutacaktır.

Tüm bunları yapmanız durumunda hem kariyeriniz hem de bilgi olarak bulunduğunuz seviyeyi çok rahat bir şekilde bir üst aşamaya çıkarabilirsiniz.


Kaynakça https://eric.ed.gov/?id=ED438655
https://serval.unil.ch/resource/serval:BIB_E14F10082094.P001/REF.pdf

Benzer Makaleler

Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Çalma Hastalığı, Kleptomani
Milgram Deneyi: Otoriteye Neden Boyun Eğeriz?
Her Gülümseme Aynı Mıdır?
Kağıtlar Nasıl Oluşur?
Neden Yalan Gerçeğe Göre 6 Kat Hızlı Yayılır?
Finansın Karmaşık Karakteri
Kelimelerin Kullanım Sıklığındaki Akıl Almaz Orantı: Zipf Yasası
Dünyanın Nüfus Kapasitesi Var mı?
Görgülü Kuşlar Neden Gördüğünü İşler?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER