Konya Bilim Merkezi BilimUp

Xiaomi ilk insansı robotunu tanıttı: CyberOne

1 dk
410

Çin teknoloji devi Xiaomi, bugün düzenlediği geniş çaplı etkinlikte yeni bir akıllı saat, kablosuz kulaklık ve katlanabilir telefon tanıtmakla kalmadı aynı zamanda CyberOne adı verilen ilk insansı robotunu da görücüye çıkardı.


CyberOne "iyi bir arkadaş" olarak lanse edildi. Robot 177 cm boyunda, ağırlığı ise 52 kilogram. İnsanlarla iletişim kurabilen CyberOne için deyim yerindeyse oldukça gelişmiş bir beyin tasarlandı. Yapay zekası sayesinde 45 farklı insan duygusunu algılayabiliyor. Teknolojinin yeni harikasının yüzü OLED ekrandan oluşuyor. Xiaomi'nin geliştirdiği tüm vücut kontrol algoritması sayesinde, 21 ekleminin hareketini koordine edebiliyor. Ayrıca gezinmesini ve çevresindeki engellerden kaçınmasını sağlayan 3D görme işlevine sahip olduğunu belirtelim. Xiaomi'nin insansı robotu 3.6 km/s hızla hareket edebilmesinin yanı sıra sıcaklık veya yağmurdan da etkilenmeme özelliğine sahip.


Görünüşe bakılırsa CyberOne, öncelikle ev işlerine yardımcı olmak üzere tasarlandı. Xiaomi CEO'su Lei Jun, üretim maliyeti çok yüksek olduğu için insansı robotun en azından şimdilik satışa sunulmayacağını söyledi. Xiaomi insansı robot geliştirme sürecinin henüz ilk aşamalarında. CyberOne her geçen gün daha da gelişecek.

Benzer Makaleler

Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Veri Bilimci Kimdir? Ne İş Yapar?
Rüzgâr Türbinlerinde Neden Genellikle Üç Kanat Bulunur?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Termal Kameralar Bizi Nasıl Fark Eder?
Şifre Kırma Tekniği: Kaba Kuvvet Saldırıları
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Yeni Teknolojiler İnsanları İşsiz Mi Bırakıyor?
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER