Konya Bilim Merkezi BilimUp

Veri Modern Dünyanın Altını mı?

1 dk
82

Hem zaman hem de para açısından internetteki etkinliğiniz oldukça değerlidir. Etkinlik olarak kastettiğimiz şey ise tıkladığınız her site, açtığınız her sayfa, yaptığınız her yorum, satın aldığınız her üründür. Google, Facebook, Amazon gibi şirketler sizin bu etkinliklerinizi veri olarak toplar, işler ve para karşılığında satar. Google’dan örnek vermek gerekirse şirket, kazancının %70’ine yakınını sattığı verilerden elde ediyor.

Verilerin bu kadar değerli olmasının da sebepleri vardır. İlk sebep pazarlamadır. Şirketler sizin tercihlerinize göre reklam verir. Bir diğer sebep ise ürün geliştirmedir. Ürünlerine karşı fikirlerinizi ve davranışlarınız değerlendirerek geliştirme yaparlar. Tüm bu sebeplerden ötürü, şirketler verilerinize bir servet öderler. Bu yüzden pek çok şirket, verilerinizi elde etmek için yarışıyorlar.

 Verinin günümüzün altını olmasının sebebi ise çok daha eskiye dayanıyor. Eski Mısırlılar, beş bin yıl önce altını kullanan ilk insanlardı. O zamanlardan beri insanoğlu değerli metalin büyüsüne kapılmış ve ona sahip olma arzusu altına hücumlara ve savaşlara yol açmıştır. Veri arzusu ve savaşları ise daha yeni başlıyor. Günümüzde veri toplama işlemi bir yarış şeklinde ama ileride büyük siber savaşların sebebi olabilecek potansiyele sahiptir.

Önümüzdeki günlerde bu yarışın devam edeceğinden uzmanlar oldukça emin. Fakat küresel krizler bu önemi azaltacak mı yoksa internet daha da gelişip verinin önemini artıracak mı? 


Benzer Makaleler

Şarkılar Neden Aklımızda Bozuk Plak Gibi Çalıp Durur?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Düzeni Sağlamak; Kırık Camlar Teorisi
Çalma Hastalığı, Kleptomani
Neden Yalan Gerçeğe Göre 6 Kat Hızlı Yayılır?
Dünyanın En Eski Kalbi
Avrupa'ya Aşı Tanıtan Yazar: Leydi Mary Montagu
Uzun Süreli Odaklanma Mümkün Mü?
Finansın Geleceği DEFI Teknolojisi
Leonardo Da Vinci İcatları
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER