Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Veri Bilimci Kimdir? Ne İş Yapar?

Hasan Gürel
1 dk
844

Verinin günümüzde ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Verileri değerli yapan insanları ise tam olarak tanımıyoruz. Bu insanların ne iş yaptığını ve neden değerli olduklarını bu yazıda açıklayacağız.

Veri Bilimcisi Ne İş Yapar?

Veri bilimci, büyük yapılandırılmış veya yapılandırılmamış veri kümelerini toplayan ve analiz eden kişidir. Veri bilimci bilgisayar bilimi, istatistik ve matematiği birleştirir. Verileri analiz eder, işler, modeller ve ardından sonuçları yorumlar. Şirketler ve diğer kuruluşlar için eyleme geçirilebilir planlar oluşturur. Veri bilimci, eğilimleri bulmak ve verileri yönetmek için hem teknoloji hem de sosyal bilimlerdeki becerilerini kullanan analitik uzmanlardır. İş zorluklarına yönelik çözümleri ortaya çıkarmak için sektör bilgisini, bağlamsal anlayışını ve mevcut varsayımlara yönelik şüpheciliğini kullanır.


Bir veri bilimcinin işi tipik olarak akıllı cihazlar, sosyal medya verileri ve bir veri tabanına tam olarak uymayan e-postalar gibi kaynaklardan gelen dağınık, yapılandırılmamış verileri anlamlandırmayı içerir.

Veri bilimci maaşları ise ülkeden ülkeye değişse de oldukça cep doldurucudur. Amerika’da yıllık ortama 105 bin dolar civarı maaş almaktadırlar. Ülkemizde ise yıllık ortalama 140 ile 180 bin tl arası maaş almaktadırlar. Kariyer planlamanızda yazılım, matematik, bilgisayar veya istatistik gibi alanlarda çalışmayı düşünüyorsanız meslek hedefleriniz arasına veri bilimciyi de ekleyebilirsiniz.


Kaynakça

Developing Analytic Talent: Becoming a Data Scientist By Vincent Granville

https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7478500

Benzer Makaleler
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Gramofonlar Nasıl Çalışır?
Elektronik Atık Sorunu Çözülebilir Mi?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Tuz Tanesi Boyutunda Fotoğraflar Çeken Kamera
Kan Vermeden Değerlerinizi Ölçmenin Bir Yolu Olsa Nasıl Olurdu?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER