Konya Bilim Merkezi BilimUp

Veri Bilimci Kimdir? Ne İş Yapar?

1 dk
298

Verinin günümüzde ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Verileri değerli yapan insanları ise tam olarak tanımıyoruz. Bu insanların ne iş yaptığını ve neden değerli olduklarını bu yazıda açıklayacağız.

Veri Bilimcisi Ne İş Yapar?

Veri bilimci, büyük yapılandırılmış veya yapılandırılmamış veri kümelerini toplayan ve analiz eden kişidir. Veri bilimci bilgisayar bilimi, istatistik ve matematiği birleştirir. Verileri analiz eder, işler, modeller ve ardından sonuçları yorumlar. Şirketler ve diğer kuruluşlar için eyleme geçirilebilir planlar oluşturur. Veri bilimci, eğilimleri bulmak ve verileri yönetmek için hem teknoloji hem de sosyal bilimlerdeki becerilerini kullanan analitik uzmanlardır. İş zorluklarına yönelik çözümleri ortaya çıkarmak için sektör bilgisini, bağlamsal anlayışını ve mevcut varsayımlara yönelik şüpheciliğini kullanır.


Bir veri bilimcinin işi tipik olarak akıllı cihazlar, sosyal medya verileri ve bir veri tabanına tam olarak uymayan e-postalar gibi kaynaklardan gelen dağınık, yapılandırılmamış verileri anlamlandırmayı içerir.

Veri bilimci maaşları ise ülkeden ülkeye değişse de oldukça cep doldurucudur. Amerika’da yıllık ortama 105 bin dolar civarı maaş almaktadırlar. Ülkemizde ise yıllık ortalama 140 ile 180 bin tl arası maaş almaktadırlar. Kariyer planlamanızda yazılım, matematik, bilgisayar veya istatistik gibi alanlarda çalışmayı düşünüyorsanız meslek hedefleriniz arasına veri bilimciyi de ekleyebilirsiniz.


Kaynakça

Developing Analytic Talent: Becoming a Data Scientist By Vincent Granville

https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/7478500

Benzer Makaleler

Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Rüzgâr Türbinlerinde Neden Genellikle Üç Kanat Bulunur?
Termal Kameralar Bizi Nasıl Fark Eder?
Şifre Kırma Tekniği: Kaba Kuvvet Saldırıları
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Yeni Teknolojiler İnsanları İşsiz Mi Bırakıyor?
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
Biyolojik Bilgisayar (Biocomputers) Nedir?
Mikroskobik Boyutta Pil Üretmek Mümkün Mü?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER