Konya Bilim Merkezi BilimUp

Uzay Boşluğunda İnsan Vücuduna Neler Olur?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
902

Uzay Boşluğunda İnsan Vücuduna Neler Olur? 

Uzayda nefes alacak bir ortam yoktur. Donmayla kaynama arasında değişen ısıların olduğu uzay ortamında özel giysiler olmadan astronotların hayatta kalması imkânsızdır. 

Uzay kıyafetlerinde ısı farkını dengeleyen ve bu ısıyı deri üzerine pompalayan karmaşık bir borular düzeni vardır. Ayrıca bu elbiselerin içinde oluşan basınç astronotun nefes alıp vermesini de sağlar. 

Astronotlar, benzer şekilde yerçekimsiz ortama da uyum sağlar. Bu uyum sağlama sürecinde deniz tutmasına benzer etkiler görülebilir. 

Uzayda yer çekimi olmadığı için beynin yukarıyı ya da aşağıyı algılaması zordur. Bundan dolayı mide bulantısı denilen, yaklaşık üç gün süren bir uzay hastalığı yaşanır. Kalp damar sistemi de bu durumdan etkilenir. 

Dünyada yer çekimi kanı ayakta toplarken, uzayda kan göğüste birikir ve kalp daha az atmaya başlar. Uzayda geçirilen süre arttıkça kaslar ve kemikler zayıflamaya başlar. Kemikler üzerinde osteoporoza benzer bir etki görülür.

Uzay genellikle boş olmakla birlikte mikro göktaşları astronota zarar verebilir. Uzaya bugüne kadar ne gönderildiyse hala orada bir yerlerde durmaktadır. Uzay çöplüğünde 4 milyona yakın parça bulunur.

Güneş mikrodalga fırın gibi elektro manyetik radyasyon yayar. Dünyada atmosfer bu zararlı ışınları süzerken uzayda bu mümkün değildir. Uzayda gerçek uzay giysisi olmazsa sıcaktan pişeriz. Kozmik ışınlar önlenemez. Bunlara karşı korunma sağlamak mümkün değildir ve bu ışınlar DNA’da bozulma yaratır. 


Kaynakça


Benzer Makaleler
2023 Yılında Bizi Bekleyen Gökyüzü Olayları
Türkiye'nin Uzaydaki Varlığı
Güneş’e Ne Kadar Yaklaşabiliriz?
Satürn Meşhur Halkalarına Veda Ediyor.
Yıldızlar Nasıl Doğar?
Uzay Nasıl Kokuyor?
Apollo
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Uzay Teknolojileri
Gezegenlerin İsimleri Nereden Geliyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER