Konya Bilim Merkezi BilimUp

Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar

Dilara Güven
4 dk
1538

Sarnıç kelimesi “küçük havuz” anlamında Arapça kökenli “şahrınç” kelimesinden gelmektedir. Yeraltında, yer üstünde veya kısmen yer üstünde olan sarnıç yapıları; yağmur sularının toplanıp, biriktirilmesi amacıyla taş malzemeden yapılan su depolama alanlarıdır. Kentin çok önemli olan su ihtiyacının karşılanması için inşa edilen sarnıçlar, günümüzde büyük ilgi görüyor.

Bazı örnekleri sizin derledik.

Şerefiye Sarnıcı


Şerefiye Sarnıcı İstanbul’un Fatih ilçesinde, tarihi yarımadada bulunan birçok Bizans Dönemi sarnıcından biridir. Sarnıç, "Şerefiye" ismini Osmanlı döneminde bulunduğu mahalleden almıştır. Yapının üzerine 19. yüzyıl sonu ya da 20. yüzyıl başlarında Arif Paşa Konağı inşa edilmiştir.

Zeyrek Sarnıcı


İstanbul’un en büyük üçüncü sarnıcı olan Zeyrek Sarnıcı, turizme kazandırılması amacıyla büyük bir restorasyon dönemi yaşamıştır. Bizans döneminden bugüne gelebilen Zeyrek Sarnıcı, Pantokrator Manastırı’nın sarnıcıydı. Zeyrek sarnıcı, kısmen toprak üzerinde olduğundan dolayı diğer sarnıçlardan ayrılır. Bizans İmparatoru II. İoannes Komnenos tarafından inşa ettirilmiştir. Zeyrek Sarnıcı’nın turizme kazandırma çalışmaları sürmektedir.

Binbirdirek Sarnıcı


Yerebatan Sarnıcı’ndan sonra İstanbul’daki ikinci büyük su haznesi olan sarnıçtır. Eski Bizans kaynaklarına göre 4. yüzyılda Konstantin zamanında yaptırılmıştır. Binbirdirek Sarnıcı’nın zamanla kuruması nedeniyle 16. yüzyıldan itibaren atölye olarak kullanılmıştır. 3584 metrekare büyüklüğünde olan Binbirdirek Sarnıcı’nın içinde bulunan 224 orijinal sütunundan 212 tanesi günümüze ulaşmıştır.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul Ayasofya’nın güneybatısında, Soğukçeşme sokağındadır. Kapalı sarnıçların en büyüğü olan yapı, 6. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus tarafından Büyük Saray ve etrafındaki binalara su sağlamak amacıyla kentin anıtsal merkezinde inşa edilmiştir. Yaklaşık 10.000 m² alan kaplayan sarnıç, 140 m uzunluğunda ve 65 m genişliğinde olup 80.000 m³ su depolayabilme kapasitesine sahiptir. İstanbul’un en önemli turistik mekanlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Sokağı kelimensinin baş harfi büyük , yanlış değil


Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui
Haberleşmenin En Gizli Hali Steganografi Nedir?
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Öncü Gezgin: Marco Polo
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
En İlginç Köprüler
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER