Konya Bilim Merkezi BilimUp

Termoslar İçindeki Sıvının Sıcak veya Soğuk Olduğunu Nasıl Biliyor?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
2600

Termosun amacı içindeki sıvıya enerji akışını kesmektir. İçindeki sıvının ne olduğu önemli değildir, önemli olan sıvının ısı kaybetmemesi için çalıştığıdır. Bir termosun bilimsel sırrı, vakum sistemidir. Bir termos, içinde çift duvarlı bir kaba sahiptir. İki duvar arasındaki hava, üretimi sırasında emilir ve bir vakum oluşturulur. Bir termos, sıcak şeyleri sıcak tutmak için bir tür ısıtma elemanı içermek yerine, ısının kaçmasına izin vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı şey soğuk sıvılar için de geçerlidir. Bunu iç içe geçmiş, birbirine temas etmeyen iki şişe gibi düşünebiliriz.

Isı hava yoluyla aktarılabilir. Isının kaçmasını önlemek için yalıtıma ihtiyacınız vardır. Mümkün olan en iyi yalıtkan da vakumdur, çünkü vakum içinde hava yoktur. Isıyı transfer edecek hava yoksa, ısı da bulunduğu yerde tutulur.

İlk termoslar, cam iç duvarlara, metal dış yüzeylere sahipti. Bu termoslar kazayla düştüğünde kırılırdı. Modern termoslarda ise cam bulunmaz; dolayısıyla kırılmaları da çok zordur.

Modern termoslar genellikle ısı transferini azaltmaya yardımcı olan plastik katmanlardan yapılır.

Bu süper yalıtımlı sürahilerde konveksiyon yolu ile ısı akışını konuşabiliriz. Konveksiyonu anlamak için,  kalorifer peteklerinin ısıtma sistemine bakalım. Peteklere yakın olan havanın sıcaklığı artar, öz kütlesi azalır ve hava odanın tavanına doğru yükselir. Tavandaki soğuk havanın öz kütlesi daha büyük olduğu için odanın tabanına doğru hareket eder. Bu bir döngü şeklinde odadaki havanın ısınmasını sağlar. Aynı şekilde akışkanın bir bölgesindeki iç enerjisi yüksek olan tanecikler bütün olarak iç enerjisi daha düşük olan başka bir bölgeye doğru hareket eder. Çünkü sıcaklık arttıkça sıvı ve gazlar genleşir, hacimleri artar. Hacimleri arttığı ve kütleleri değişmediği için öz kütleleri azalır. Sıcaklığı artıp öz kütlesi azalan akışkan yükselir, daha soğuk ve öz kütlesi daha az olan akışkan alçalır. Yani konveksiyon yoluyla ısı iletimi için temas gerekmez. Termoslarda vakumlu bir boşluk olduğu için konveksiyonla ısı akışı engellenmiş olur. Ayrıca iç duvardaki yansıtıcı materyal sayesinde radyasyon yoluyla ısı iletimi de engellenmiş olur. Böylece iç haznedeki sıvılar mevcut ısılarını koruyabilirler.


Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER