Konya Bilim Merkezi BilimUp

Suyun Hafızası Var Mıdır?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
2907

Suyun Hafızası Var Mıdır? 

Su molekülleri temas ettiğimiz biyolojik ortamların izini taşır. Birbirleriyle kurdukları moleküler bağ sayesinde dokundukları canlıları hafızalarına alırlar. Bir bardak suya gerçek bir çiçek koyup suyu incelersek çiçeğin izini gözlemleyebiliriz.


Bardaktaki onun bir damlada suyun çiçeği hatırladığını görürüz. Farklı bir çiçek koyarsak, başka bir çiçek koyarsak, o zamanın tümünün papatya gibi görünecektir. Suyun bir hafızaya sahip olduğu dünyaya olan bakış açımızı değiştirebilir.


Suyun hafızası, ilk kez 1988'de Nature'da Jacques Benveniste'nin yayımladığı makaleyle gündem olmuştur. Benenviste'nin vardığı sonuç, suyun bir şekilde bir zamanlar içerdiği moleküllerin "hafızasını" tuttuğudur. Anlatılan araştırmalarla su moleküllerinin birbirleriyle iletişim kurabileceği yer almaktadır. Daha önce temas halinde biyolojik ortamları muhafaza ediyordu, böylece ortam mevcutta biyolojik etki devam ediyordu.


Suyun fiziksel bir temas olmadan bilgi alışverişi yapabileceği, belirli bir manyetik sinyal taklit edebileceği çalışmalar. Videoda su moleküllerinin ses frekanslarına göre fiziksel tepkiyi izliyoruz. Çalışmalar bize okyanusun artık ayıran bir ortam olmadığını, belki de yağmurun yeryüzüne bilgi taşıyan bir veri ortamı olduğunu gösteriyor.


Sadece kaynaklarımızı değil, aynı zamanda büyük bir kütlenin hafızasını tükettiğimizi anlayıp israf etmemeye özen göstermeliyiz.

Benzer Makaleler
Plastik Hakkında Ne Biliyoruz? Plastik Nedir? Plastik Tüketimi
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER