Konya Bilim Merkezi BilimUp

Sümükten Yapılan Saraylar

Konya Bilim Merkezi
3 dk
1300

Birçok hayvan, hayatta kalmak için karmaşık yapılar inşa eder, ancak çok azı bunu yalnızca kendi oluşturdukları malzemelerden yapar.


Okyanusta mukuslu yapılar çok sayıda hayvan tarafından kolaylıkla salgılanır ve birçok hayati işlevi yerine getirir. Ancak, onları derin sularda gözlemlemenin zorlukları nedeniyle bu mukuslu yapılar hakkında çok az şey bilinmektedir. Bathochordaeus 'evleri' bunlardan biridir. Aslında mavi bir kurbağa larvasına benzerler, çörek büyüklüğünde ve diğer omurgasızlar gibi ihtişamları yoktur. Şöhretlerini sümükleriyle inşa ettikleri, 1 m'den büyük çaplara ulaşabilen evlerle kazanmışlardır. Biz onlara larvasalar diyoruz; serbest gezen planktonik tunicatlar. Bu isimlere çok uzak olduğunu düşünüyorsan hiç önemli değil.


Bu canlıları incelemek yaşadıkları yer ve görüntüleme teknikleri açısından epey zordur, dolayısıyla yeni bir araştırma ekibi lazer tabancasıyla bu evlerin her bir dilimini tarayarak üç boyutlu modelini oluşturmuşlardır. Modeller, yapının yiyecek yakalama ve yırtıcılardan kaçınmadaki rolünü aydınlatmıştır. Dışdaki koruyucu bariyer görülmelerini zorlaştırır, ve onları yırtıcılardan korur. Ama aynı zamanda tüm yapı su filtresi olarak kullanılır. Suda serbest gezen ölü hayvan artıkları küçük bir giriş kanalıyla filtrelenir ve larvasanın rahatça beslenmesini sağlar. Sümükle inşa edilmiş bir beslenme çantası gibi.


Bu yapılar ne kadar karmaşık olsa da, uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmemişler. Sadece bir veya iki gün içinde, filtreler tıkanır ve larvasalar onu terk ederek yeni bir saray yapmak için yola çıkarlar. Besin maddeleriyle dolu eski saray, dip canlıları için oldukça besleyici bir kaynak olmak için okyanus tabanına çöker.


Larvasaların hepsi tek seferde kafalarında bulunan hücrelerden mukus salgılar ve onu "şişme şato" gibi şişirirler. Patlatılmamış bir balon düşünün. Tüm evi, düz ve biçimsiz bir şekilde salgılar ve ardından tamamen şişirip işler hale getirmek için bir saatten daha kısa bir süre harcarlar. İnanılmaz değil mi? Bir örümceğin, ağı için malzeme oluşturmak ve yerleştirmek için sekiz bacağı vardır. Bu canlınınsa sadece bir başı ve kuyruğu var!


Araştırmayı yöneten Katija, bu yapıların gelecekteki filtrasyon teknolojisine veya tıbbi uygulamalara ilham vereceğini umuyor. Okyanusun ortalarında yeterince araştırılmamış çok sayıda büyüleyici hayvan var, diyor. Artık vücut şekillerini yeniden yapılandırmanın bir yolu olduğuna göre, onları anlamak için çok fırsatımız olacak.


Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER