Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Spordan Sonra Kaslarımız Neden Ağrır?

Hasan Gürel
2 dk
914

Egzersizden birkaç gün sonra ortaya çıkan kas ağrıları ne kadar tecrübeli olsanız da sizi etkileyebilir. Bu tür kas sertliği veya ağrıları normaldir, uzun sürmez ve kondisyonunuzun arttığının bir işaretidir. Ağrılardan dolayı sporu bırakmak yerine spordan sonra ağrıyan kaslarınızı nasıl daha iyi yöneteceğinizi öğrenin.


Gecikmiş Başlangıçlı Kas Ağrısı - DOMS

Gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) olarak isimlendirilen ve fiziksel aktiviteden sonra oluşan kas ağrısı yeni bir egzersiz programına başladığınızda, egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde veya düzenli egzersizinizin süresini artırdığınızda ortaya çıkabilir. Kasların alışkın olduklarından daha fazla veya farklı bir şekilde çalışması gerektiğinde, bunun kas liflerinde mikroskobik hasara yol açarak kas ağrısına veya sertliğine neden olduğuna inanılır. DOMS'nin genellikle yanlış laktik asit birikmesinden kaynaklandığı düşünülür ancak laktik asidin konuyla ilgisi yoktur.

Seçkin sporcular da dahil olmak üzere yıllardır egzersiz yapanlarda dahi DOMS ortaya çıkabilir. DOMS, spor yapmaya yeni başlayan insanlar için caydırıcı olabilir ve heveslerini kaçırabilir. Fakat spor yaptıkça vücut bu etkiye alışır ve ağrılarınız azalır. Ağrı, kaslar iyileşip gelişirken dayanıklılığa ve güce yol açan adaptasyon sürecinin bir parçasıdır. Bu ağrı sizin beklentilerinizin üstünde bir düzeyde seyrederse bir an evvel doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

DOMS tipik olarak üç ile beş gün arasında sürer. Hafiften şiddetliye kadar değişebilen ağrı genellikle spordan bir veya iki gün sonra ortaya çıkar. Bu etkiden nasıl kurtulabileceğinizin bilimsel bir kanıtı olmasa da ağrıyı azaltmanın yolları mevcuttur. Bunlardan birkaçı dinlenmek, ağrıyan yere soğuk tedavi uygulamak, ağrı kesici almak veya ağrıyan yere masaj uygulamaktır. Ek olarak antrenman sonrası doğru sıvı tüketimi ve protein ağırlıklı beslenme de ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.


DOMS genellikle tıbbi müdahale gerektirmez ancak ağrı dayanılmaz hale gelirse, şiddetli şişlik yaşanırsa veya idrarınız koyulaşırsa tıbbi yardım almak gerekir. DOMS'yi önlemenin en iyi yollarından biri farklı bir aktivite programına yavaş ve kademeli olarak başlamaktır. Kasın yeni hareketlere uyum sağlaması için zaman tanımak ağrıyı en aza indirme konusunda yardımcı olur. Buna ek olarak spordan önce ısınma hareketlerini doğru yapmak da DOMS'yi engellemede iyi bir önlemdir.

DOMS’den ne kadar etkilensek de sporun hayatımıza olumlu etkilerinin yanında ufak bir bedel olarak görülebilir. Ayrıca ağrıyı azaltmak hem spor öncesi hem de sonrası alacağımız önlemlerle mümkün hale gelir. Fakat unutulmamalıdır ki DOMS ağrısı dayanılmaz bir ağrı değildir. Ağrılarınız dayanılmaz bir hal aldığında mutlaka tıbbi destek almalısınız.

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
Kollarımızı Yürürken Neden Sallarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER