Konya Bilim Merkezi BilimUp

Sporda Nanoteknoloji Dönemi Başlıyor

Gözde Düriye Alkan
3 dk
697

Her gün gelişen teknolojiden spor ekipmanları da payını alıyor. Sporcuların daha rahat kullanabileceği, başarı şanslarının artırılacağı ekipmanlar için birçok çalışma yapılıyor. Mesela, bisikletlerin, kızakların ya da koşucu ayakkabılarının daha hafif olmasını istemez miydiniz? Yüzücü mayolarının su tutmaması nasıl olurdu?

Malzemeler nanoteknoloji sayesinde normal boyutunda sahip olduğundan çok daha iyi özelliklere sahip olabilirler. Nanoteknoloji kullanımı; spor ürünlerine daha fazla güç, hafiflik, esneklik, dayanıklılık, antibakteriyel özellik, sürtünmeyi azalttığı için aşınma ve yıpranmalara karşı uzun ömürlük ve sağlamlık kazandırır. Sonuçta nanoteknolojinin sağladığı bu avantajlar, sporcuların performanslarının artmasını ve buna bağlı olarak başarıyı beraberinde getirir. Nanoteknolojiyle elde edilen ürünler daha fazla sağlamlık getirmesinin yanında, gücü ve hafifliği sayesinde sporcuların öncekinden daha rahat, güvenli, çevik hissetmelerini ve yaralanmalara daha az etkilenmelerini sağlar.


Tekstil ürünleri, golf, beyzbol ve hokey sopası, tenis ve bowling topu, tenis ve badminton raketi, bisiklet, bisiklet lastiği, kayak, kayak mumu, yarış yatı yelkeni ve direkleri, yarış teknesi, buz baltası, sporcu gözlüğü, olta, ok, kızak ve buz pateni, Amerikan futbolu ve motor sporları kaskı, koşu ayakkabısı, yüzücü mayosu, hız arabaları, yoga ve egzersiz minderleri gibi birçok ekipmanda nanoteknoloji kullanılarak performanslarının artırılması sağlanmaktadır.

Haydi birkaç örnekle bu spor ekipmanlarını inceleyelim.

Wilson markası, golf sopalarında nanometal kullanmaktadır. Bu nanometal kaplamanın kristal yapısı şu anki metallere göre hem 1000 kat daha küçük hem de 4 kat daha güçlüdür.

Yine Wilson markası, nanokompozit kaplama kullanarak, çift çekirdek teknolojisi adı altında tenis topları üretmektedir. Kompozit malzemeler, iki veya daha fazla maddenin karıştırılmasıyla elde edilen ve içerdiği maddelerin özelliklerini aynı anda, hatta bazen daha iyi özellikler taşıyan malzemelerdir. Nanokompozit kaplamada, kauçuk ile nanokil parçacıklarını karıştırarak bir gaz bariyer kullanılmış ve topun içindeki basınçlı hava kaybı azaltılmıştır. Tenis topundaki bu nano kaplama, birbirini örten tabakalar halindeki kil parçacıklarından oluşmuş ve yaklaşık bir nanometre kalınlığındadır. Topun içindeki kil parçacıkları ve kauçuk birbirinin üzerine sıkıca yapışarak içerideki havanın dışarı çıkması engellenmiş ve havanın içeride daha çok kalması sağlanmıştır. Bu nanokompozit kaplama sayesinde tenis toplarının ömrü arttırılmış, esneklik ve iki kat daha fazla sıçrama özelliği elde edilmiştir.

Bir diğer uygulama ise spor ayakkabı üretiminde nanopartiküller karıştırılarak hem daha yumuşak hem de daha dayanıklı ayakkabılar elde edilmesidir. Bakterilerin neden olduğu hastalıkları önlemek için antimikrobiyal nanoteknoloji kullanarak yoga ve egzersiz minderleri üretilmektedir. Japon şirketi Nanodesu, bowling toplarındaki çatlamayı engellemek için nanoteknoloji kullanarak topların yüzeyini sert poliüretanla kaplamıştır.

Bu örnekleri çok daha fazla artırabiliriz. Nanoteknolojinin sporda kullanılması çok büyük etkiler yaratmış ve yaratmaya devam edecek gibi durmaktadır. Nanoteknolojik spor ekipmanların kullanılmasıyla bazı dallarda sporcular çok üstün özellikler sergilemektedir. Bu durumlar teknoloji dopingi olarak adlandırılmakta ve bu ekipmanların yarışmalarda kullanılması yasaklanmaktadır.

Benzer Makaleler
Nanosensörler Kalp Krizini Tespit Edebilir Mi?
Gramofonlar Nasıl Çalışır?
Elektronik Atık Sorunu Çözülebilir Mi?
Arkeolojik Bulguların Yaşı Nasıl Hesaplanıyor?
Tuz Tanesi Boyutunda Fotoğraflar Çeken Kamera
Kan Vermeden Değerlerinizi Ölçmenin Bir Yolu Olsa Nasıl Olurdu?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Bilgisayarlar da Bilgisayarlardan Oluşur
Kişisel Veri Gizliliği Nedir ve Neden Önemlidir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER