Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Sol Elini Kullananlar Daha Zeki Midir?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
7183

Dünya nüfusunun yaklaşık %10’unu solak insanlar oluşturur. Tarihte önemli güce veya etkiye sahip olan George HW Bush, Leonardo da Vinci, Nikola Tesla ve Bill Gates gibi isimlerin solak olması, solaklar hakkında çeşitli varsayımların ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Peki gerçekten sol elini kullanan insanlar daha zeki midir? Bilim bu durumu nasıl açıklıyor?

İtalya’da yaşları 6 ile 17 arasında değişen 2300’den fazla sağ ve sol elini kullanan öğrenci arasındaki matematiksel başarı farklılıklarına bakılmıştır. 2017 yılında Frontiers dergisinde yayımlanan bu çalışmaya göre, solak ve sağlak öğrenciler arasında kolay problemlerde büyük bir fark çıkmasa da zor problemlerde solak öğrencilerin sözlü ifadeyi işleme dökme konusunda daha başarılı olduğu görülmüştür. Bilim insanları, bu araştırmadan sonra sol eli kullanmakla matematiksel bir beceriye sahip olmanın arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam etmişlerdir.

Psychobiology dergisindeki 43 çalışmadan yapılan 1995 meta-analiz, sol elini kullananların sağ elini kullananlardan önemli ölçüde daha büyük bir korpus kallozuma sahip olduğunu belirledi. Korpus kallozum (corpus callosum), beynin iki yarım küresini birbirine bağlayan sinir lifleri demeti olarak bilinmektedir.

Dahası, yapılan ileri çalışmalar sağ elini kullananların sol elini kullananlara nazaran hafif bir entelektüel üstünlüğü olduğunu göstermiştir. 2017 yılında Neuroscience and Behavioral Reviews dergisinde yayınlanan bir araştırma, 20.400’den fazla kişiden alınan verileri içeren diğer 18 çalışmayı gözden geçirmiştir. Bunun üzerine, sağ elini kullananlar ve karışık elini kullananlar arasında ortalama IQ puanlarında büyük bir farkın olmadığı gözlemlenmiştir. Sağ elini kullananların ortalama olarak sol elini kullananlardan ihmal edilebilir derecede daha yüksek IQ’ya sahip olduğunu bulunmuştur. Genel olarak, genel popülasyondaki el tercihi grupları arasındaki zekâ farklılıkları ihmal edilebilir düzeydedir.

Zaman içerisinde oluşan ön yargılar ve genellemeler, tarihte önemli etkileri bulunan insanları ve çağdaş ikonlar haline gelen sayısız solakları daha da etkileyici bir hale getirmiştir. Fakat solakların, sağ elini kullananlara nazaran daha zeki olduğu fikrini genellemek çok doğru olmayacaktır.

Kaynakça
  1. Papadatou-Pastou, M., Ntolka, E., Schmitz, J., Martin, M., Munafo, M. R., Ocklenburg, S., & Paracchini, S. (2019). Human handedness: A meta-analysis. https://doi.org/10.1037/bul0000229
  2. Sala, G., Signorelli, M., Barsuola, G., Bolognese, M., & Gobet, F. (2017). The Relationship between Handedness and Mathematics Is Non-linear and Is Moderated by Gender, Age, and Type of Task. Frontiers in Psychology, 8. doi:10.3389/fpsyg.2017.00948
  3. Driesen, N. R., & Raz, N. (1995). The influence of sex, age, and handedness on corpus callosum morphology: A meta-analysis. Psychobiology, 23(3), 240–247.
  4. Ntolka, E., & Papadatou-Pastou, M. (2018). Right-handers have negligibly higher IQ scores than left-handers: Systematic review and meta-analyses. Neuroscience and biobehavioral reviews, 84, 376–393. https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2017.08.007
Benzer Makaleler
Herkesten Üstün Olduğunu Zannetmek: Narsizm
Görgülü Kuşlar Neden Gördüğünü İşler?
“Öpeyim De Geçsin!” Sözü Bilimsel Bir Gerçekliğe Sahip Olabilir Mi?
“Her Şey Senin Kafanın İçinde!”: Dijital İletişimde Şiddet
Öfke Duygusu Hedefinize Ulaşmanızı Kolaylaştırır Mı?
Şarkılar Neden Aklımızda Bozuk Plak Gibi Çalıp Durur?
Nostalji Sevmeye Programlı Olabilir Misiniz?
Düzeni Sağlamak; Kırık Camlar Teorisi
Parkinson Yasası  Nedir?
Cahil Cesareti: Dunning-Kruger Sendromu
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER