Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşındırır?

Konya Bilim Merkezi
3 dk
1383

Tüm canlılar gibi sivrisineklerin de yaşamlarını sürdürebilmeleri için besine ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacı erkek sivrisinekler bal özü ve bitki özsularıyla karşılarken, dişi sivrisinekler insan ya da hayvanların kanını emerek karşılar. Dişilerdeki bu farklılığın temel sebebi, yumurtlayabilmeleri ve yumurtalarının gelişimini sağlayabilmeleridir.


Dişi sivrisinekler beslendikleri sırada, canlının sineğin orada olduğunu hissetmemesi ve kanın pıhtılaşmasını geciktirmek için salgılarını, emdikleri yüzeye bırakırlar. Buna karşılık ısırığa maruz kalan canlının lokal bağışıklık sistemi harekete geçer ve histamin salgılayarak ısırılan bölgeye yönlendirilir. Güçlü bir metabolizmada salgı kan damarlarını genişleterek, deride kızarıklıklar ve kaşıntı oluşmasına sebep olur. Histamin aynı zamanda pek çok alerjik reaksiyonda başrol oyuncusudur.

Kaşıntının miktarı ve süresi ise kişiden kişiye ve salgının miktarına göre değişir. Histamin intoleransı olan, yani histamini yıkacak enzime yeterince sahip olmayan bireylerde bu ısırıklar alerjik reaksiyona sebep olabilir. Isırığın şişlik ve kızarıklığa neden olduğu bölgeye kolonya sürülmesi en bilinen yöntemlerden biri olsa da sivrisinek ve böceklerin ısırdığı yere bu tip maddelerin değdirilmemesi daha doğrudur. Bunun yerine beyaz sabun ve su ile yıkamak ve sonrasında oksijenli su, tuzlu su ya da limon sürerek, kaşıntının hızlı bir biçimde giderilmesini sağlayabilir ve şişliğin oluşmamasını engelleyebilirsiniz.

Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Daha Çok Isırır?

Peki hiç sizi ısırıp başka kimseye dokunmayan sivrisineklerle karşılaştınız mı? Sizce neden sivrisinekler bazı insanları daha çok ısırıyor? Aslında cevap bu yazının içinde gizli; metabolizma.  Sivrisinekleri bize çeken çalışan metabolizmamızın artıklarıdır, yani ürettiğimiz karbondioksit. 
Ürettiğimiz karbondioksit miktarı bizi sivrisinekler için daha cazip bir hedef haline getirir. Metabolizması hızlı olanlar daha fazla karbondioksit salgılar. Aynı şekilde obeziteye sahip olanlar ve fazla karbonhidrat tüketenler de bu grubun içerisinde yer alır.  Bir de kan grubuna bağlı olarak daha fazla ısırılma durumu vardır. Kan grubumuz da sivrisineklerin tercihini belirlemeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, sivrisineklerin O tipi kanı olan insanları, A tipi kanı olanlara göre neredeyse iki kat daha fazla tercih ettiğini ortaya çıkardı. Florida Üniversitesi'nden entomoloji uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan gruplarıyla ilgili daha fazla çalışmaya gerek duyulduğunu belirtmekle birlikte sivrisineklerin özellikle belli insanları seçmesinde kan gruplarının belirleyici olduğunu söyledi. Diğer araştırmalar, terimizde salgılanan laktik asit ve vücut sıcaklığındaki artış nedeniyle egzersizin bizi uçan kan emicilere karşı daha fazla öne çıkarabileceğini buldu. Sonuç olarak sivrisineklerin seçimleri iki faktöre bağlı: doğal vücut kokumuz ve genetiğimiz.Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Tükürük Ne İşe Yarar?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER