Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Şekerleme Uykusu Ömrü Uzatır Mı?

İlknur İyigökler
2 dk
964

Genellikle öğle vakitlerinde gelen tatlı bir uyku vardır. Bu yüzden ders aralarında, iş yeri molalarında ya da kitap okurken gözümüzü kapatıp 10-30 dakika boyunca kestirdiğimiz zamanlar olmuştur. Bu kısacık uykuya rağmen oldukça dinç ve enerjik uyanırız öyle değil mi? Peki ya bu kısacık uykunun daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Gelin yapılan araştırmaları birlikte inceleyelim.ÖĞLE UYKUSU GEREKLİ Mİ?

Siesta, kaylule, öğle uykusu ya da şekerleme, gece uyuduğumuz zamana ek olarak öğle saatlerindeki kısa uyku dilimlerini ifade etmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, öğle saatlerinde 10 ile 30 dakika arasındaki bir uykunun enerjimizi ve odaklanmayı artırdığını, hafızamızı güçlendirdiğini, stres, diyabet ve kalp hastalıkları riskini azalttığını söylemektedir. Bu durum şekerleme sonrasında oldukça verimli çalışabilmemizin nedenini açıklamaktadır.

Harvard Halk Sağlığı Okulundan (HSPH) ve Yunanistan'daki Atina Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğle uykusunun etkileri üzerine yapılan araştırmada 20 - 86 yaşları arasındaki 23,681 sağlıklı insan 6 yıldan uzun süre boyunca izlenmiştir. Çalışma sonucunda, öğle vaktinde şekerleme yapanların kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskinin %37 oranında azaldığı ortaya konmuştur. Hatta bu öğle uykusunu düzenli hale getirenlerin yahut ara sıra yapanların hiç yapmayanlara göre kalp krizi veya kalple ilgili diğer hastalıklardan ölüm riskinin %64 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Böylece düzenli şekerlemenin kalp krizi veya diğer kalp problemlerinden ölme riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Şekerlemenin odağı ve çalışma verimini artırdığı ile ilgili veriler sebebiyle şirketlerin çoğu işçilerin uyuması için odalar oluşturmuş ve kısa uykular için işçilere süre tanınmıştır. Hatta birçok büyük şirkette şekerleme yapılması için "Nap-Pod" adı verilen uyku kabinleri bulunmaktadır.

NASA'nın astronotlar üzerinde yaptığı bir çalışma ise 26 dakikalık bir öğle uykusunun çalışanların performansını, zihin açıklığını ve dikkatini önemli derecelerde artırabildiğini göstermektedir. Hatta bu yüzden NAP26 ( http://www.nap26.com/ ) adı verilen bir ses programı üretilmiştir. Bu program rahat bir uyku için beyne ses titreşimleri gönderir ve 26 dakika sonrasında da sizi uyandırır.

Bu sonuçlar düzenli şekerlemenin kalp krizi veya diğer kalp problemlerinden ölme riskinizi azaltabileceğini, gün içerisindeki enerjinizi artırabileceğini ve yüksek performansla çalışabileceğinizi göstermektedir. Bu yüzden siz de şekerleme yapmaktan kaçınmayın çünkü bu kısacık uyku size daha büyük kazançlar sağlayacaktır.


Kaynakça

1. Naska, A., Oikonomou, E., Trichopoulou, A., Psaltopoulou, T., & Trichopoulos, D. (2007). Siesta in healthy adults and coronary mortality in the general population. Archives of internal medicine, 167(3), 296–301. https://doi.org/10.1001/archinte.167.3.296

2. Lau, H., Tucker, M. A., & Fishbein, W. (2010). Daytime napping: Effects on human direct associative and relational memory. Neurobiology of learning and memory, 93(4), 554–560. https://doi.org/10.1016/j.nlm.2010.02.003

3. Lisa Stein, Napping May Be Good for Your Heart, Scientific American, 2007.

4. https://www.bbc.com/news/world-us-canada-13232034

5. http://www.nap26.com/

Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
Kollarımızı Yürürken Neden Sallarız?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER