Konya Bilim Merkezi BilimUp

Posta Güvercinleri Gideceği Yeri Nasıl Buluyordu?

Konya Bilim Merkezi
1 dk
8473

Posta Güvercinleri Gideceği Yeri Nasıl Buluyordu? 

Posta güvercinleri yollarını Dünya'nın Manyetik Alanını ve hava moleküllerinin durumunu dikkate alarak buluyorlardı. Güvercinler, yüzyıllar boyunca güçlü yön bulma yetenekleri sayesinde insanlara hizmet etmişlerdir. Bilinen en eski posta güvercini kullanımı MÖ 1200 yıllarına, Antik Mısır'a kadar ulaşır. 2. Dünya Savaşı sırasında dahi, haber ulaştırmayı başaran güvercinlere madalya verilmiştir. 

Dünya'nın manyetik alanı yerkürenin çekirdeğindeki eriyik halde bulunan demirden kaynağını alır. Güvercinlerin gagasının bazı bölgelerinde bulunan demir içerikli tanecikler, geçtikleri bölgenin kuvvet çizgilerini ve hava moleküllerinin durumunu zihinlerine kaydederek adeta Dünya'nın manyetik koku haritasını çıkarırlar. Kuvvet çizgileri, manyetik alanın uyguladığı kuvvetin yönünü temsil eder. Bu bilgiler sinir lifleriyle beyne iletilir, böylece Dünya’nın manyetik şiddetinde meydana gelen en küçük değişiklikleri bile hissettikleri anlaşılmıştır. 

Yine de bu işleyiş tek başına kuşun yolunu bulmasında yeterli değildir. Bu bilgiler kuşun gözlerindeki foto reseptörlerden gelen bilgilerle birleştirerek adeta doğal bir pusulaya dönüşür. Yani gideceğiniz yerin veya göndereceğiniz postanın adresini bir güvercine rahatlıkla sorabilirsiniz. Cevabı nasıl alırsınız tabi biz bilemeyiz. 

Manyetik algılama sistemi araştırmacılar tarafından incelenmiş ve çalışmalar devam etmektedir. Mekanizmanın bir benzerinin yapılması durumunda:

Doktorlar ilaçları vücutta sadece hedeflenen noktaya ulaştırabilirler.

Yeni bilgi depolama cihazlarına destek verilebilir.

Uçaklarda ve uzay mekiklerinde bulunan manyetometrelerin boyutları küçültülebilir.


Benzer Makaleler
Ay Denizlerdeki Suyu Nasıl Çeker?
2023 Nobel Fizik Ödülü: Attosaniye Nedir?
Mavi Işık Filtreli Gözlükler Gözümüzü Nasıl Koruyor?
Karanlık Enerji Nedir?
Değişimin Tanımı: Maddenin Halleri
Küçük Parçacıkların Büyük Etkisi: Heisenberg Belirsizlik İlkesi
Çernobil Nükleer Felaketi Nasıl Gerçekleşti?
Elektrik Nedir ve Nasıl Keşfedilmiştir?
Rüzgar Tulumu Nasıl Çalışır?
Bumerang Nasıl Çalışır?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER