Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Plasebo Etkisi Nedir?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1430

Plasebo Etkisinin Gücü 

Zihniniz güçlü bir şifa aracı olabilir. Beyninizin vücudunuzu sahte bir tedaviye ikna edebileceği fikri gerçektir ve buna “plasebo etkisi” denir. Plasebo etkisi, beyninizin vücuda neyi daha iyi hissetmesi gerektiğini söylemesinin bir yoludur. Etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir ve böylece iyileşmeyi teşvik eder.

Ted Kaptchuk, "Plasebo etkisi pozitif düşünceden daha fazlasıdır, bir tedavinin veya prosedürün işe yarayacağına inanmaktır. Bu beyin ve vücut arasında daha güçlü bir bağlantı oluşturulması ve birlikte çalışmalarıyla ilgilidir" diyor. Bunu şöyle somutlayabiliriz, hastalandığınızda “bir serum alsam iyileşirim” dediğiniz noktada, serum sizi iyileştirmese bile hastalığın etkisini hafifletir ve siz inandığınız için iyileştiğinizi düşünürsünüz. Basit bir hap alma eyleminde , ilaç olmadığını bilseniz bile eylemin kendisi beyni vücudun iyileştirildiğini düşünmeye teşvik edebilir.

Plasebolar kolesterolünüzü düşürmez veya bir tümörü küçültmez. Bunun yerine, ağrı algısı gibi beyin tarafından kontrol edilen semptomlar üzerinde çalışır. Genelde tedavilerin etkinliğini test etmek için klinik araştırmalarda kullanılır. Örneğin, bir gruptaki insanlar test edilen ilacı alırken, diğerleri gerçek olduğunu düşündükleri sahte bir ilaç veya plasebo alırlar. Bu şekilde araştırmacılar, her iki grubun nasıl tepki verdiğini karşılaştırarak ilacın çalışıp çalışmadığını ölçebilirler.

Plaseboların nasıl çalıştığı hala tam olarak anlaşılamamıştır; ancak endorfin ve dopamin gibi iyi hissettiren hormonların artışlarından, duygusal reaksiyonlara her şeyi içeren karmaşık bir nörobiyolojik reaksiyonu içerirler. Son çalışmalarda, tam beyin derece sayım haritalarında, plaseboya yanıt verenleri yanıt vermeyenlerden ayıran dört beyin bölgesi belirlenmiştir (2016).

Bu çalışmalar gelecekte genişleyebilir ve sonunda hastalar için beyin temelli en iyi tedavi seçeneği sunabilirse, hastaların etkisiz tedavilere gereksiz maruziyetini giderebilecek ve ağrının süresini ve büyüklüğünü azaltacaktır.


Benzer Makaleler
Antibiyotik Direnci
Uyurken Dişlerimizi Neden Sıkarız?
Aile Yemekleri
En Fazla Bakteri Mutfak Süngerlerinde
Kalp Krizi Nasıl Oluyor?
Güneş Kremi Nasıl İcat Edildi?
10 Tuhaf Uyku Bozukluğu
Soğukta Çenemiz Neden Titrer?
Salgın Hastalıklar - Çiçek Hastalığı
İdrar Kaçırma Neden Gerçekleşir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER