Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Parmak Çıtlatmak Zararlı Mıdır?

Konya Bilim Merkezi
2 dk
1463

Parmak kıtlatmak birçok kişinin büyük bir keyif aldığı yaygın bir davranıştır. Bazı insanlar için stres atmanın bir yolu olan bu alışkanlık, çeşitli tartışmalara sahiptir. Çıkan sesin nasıl oluştuğu, bu esnada eklemlere herhangi bir zarar verilip verilmediği birçok insan için merak konusudur.
Parmak Kıtlatmak Sanıldığı Kadar Zararlı Mı?

Los Robles Hastanesi ortopedi cerrahı Dr. Greg Tchejeyan, parmak eklemlerinin kıtlatılmasının ilerleyen yıllarda artrite sebep olacağı iddialarının bir efsaneden ibaret olduğunu belirtmiştir. Sesin çıkmasına sebep olan olayın eklem sıvısındaki çözünmüş gazların uygulanan kuvvet etkisiyle hızla salınarak çıtlama sesine neden olduğunu da eklemiştir. Parmak eklemlerini çıtlatmanın eklemlerde kireçlenme gibi herhangi bir hasara yol açtığına dair bir kanıt yoktur. Hatta bunu kanıtlamak isteyen bir doktor, hayatı boyunca düzenli olarak sadece bir elinin eklemlerini kıtlatmıştır. Düzenli olarak ellerinin röntgenini kontrol eden doktor, iki eli arasında artrit açısından herhangi bir fark bulamadığını belirtmiştir. Daha geniş kapsamlı bir çalışma da benzer bir sonuç elde etmiştir.

Neden Eklemlerden Ses Çıkar?

Eklemler, bir kapsül ile kaplıdır. Bu kapsülün içindeki boşlukta bitişik kemik yüzeyleri için besinler içeren kayganlaştırıcı bir eklem sıvısı bulunur. Bu sıvıda çeşitli çözünmüş gazlar bulunmaktadır. Parmağı kıtlatmak için bir kuvvet uygulandığında kapsülün gerilmesi eklem içindeki basıncı düşürür. Sinoviyal sıvıda önceden çözülmüş olan gazla doldurulan bir vakum oluşturur. Bu durum, karakteristik “kıtlama” veya “çıtlama” sesini üreten bir kabarcık oluşturur. Üst üste iki kez aynı parmağın kıtlatılamamasının sebebi de gaz kabarcıklarının eklemde tekrar birikmesinin biraz zaman almasıdır.

Peki Ya Eklemlerden Gelen Diğer Sesler?

Çömelme veya öne doğru eğilme sırasında dizlerin kıtırdaması veya çıtırdaması gibi eklem seslerinin çoğunun kaynağı belirsizdir. Bu sesler, diz kapağının aşağıdaki kemiklere sürtünmesinden veya düzensiz bir yüzey boyunca kayan bir tendondan gelebilirler. Bununla birlikte; ağrı, şişlik veya diğer eklem semptomları olmadığında bu sesler muhtemelen endişelenecek bir şey değildir ve onları engellemenin tam olarak kesin bir yolu yoktur.

Parmak eklemlerini çıtlatmak muhtemelen zararsızdır. Ara sıra aşırı şiddetli parmak eklemi çıtlatmasından kaynaklanan çıkıklar veya tendon yaralanmaları rapor edilmiş olsa da bu tür problemler istisna olarak görülmektedir.

Kaynakça
  1. Unger D. L. (1998). Does knuckle cracking lead to arthritis of the fingers?. Arthritis and rheumatism, 41(5), 949–950. https://doi.org/10.1002/1529-0131(199805)41:5<949::AID-ART36>3.0.CO;2-3
  2. Swezey, R. L., & Swezey, S. E. (1975). The consequences of habitual knuckle cracking. Western Journal of Medicine, 122(5), 377.
  3. https://www.livescience.com/4125-knuckles-crack-joints-creak.html#:~:text=Cracking%20your%20knuckles%20does%20not,as%20you%20do%20it%20yourself
Benzer Makaleler
Neden Kereviz Yemeliyiz?
Bir Eklem Görevi Gören Kalça Protezleri
Şizofreni Nedir? Şizofreni Belirtileri Nelerdir? Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mı?
Hipertansiyon (yüksek tansiyon) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Uykusuzluk Bencilliğe Sebep Olur Mu?
Şeker Hastalarının Yaraları Neden Geç İyileşir?
Seyahat Etmek Beyninizin Bağlantı Kurma Kapasitesini Artırır
Soğuk Suya Maruz Kalmanın Vücuda Etkileri Nelerdir?
Kramp Neden ve Nasıl Oluşur?
Ateşimiz Yükselince Neden Üşürüz?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER