Konya Bilim Merkezi BilimUp

Öğrencilere Empatiyi Öğretmek Onların Yaratıcı Yeteneklerini Geliştirir

İlknur Bahçıvan
3 dk
786

Öğrencilik yıllarımızdan, Teknoloji ve Tasarım dersinde ürüne dönüştürdüğümüz yaratıcı fikirleri hatırlarız. Kimimiz bu dersten oldukça zevk alırken kimimiz hiç yaratıcı düşünemediğinden bu derste oldukça zorlanmışızdır. Ancak yaratıcı düşünebilmek ve uygulayabilmek doğuştan gelen bir özellik gibi görünmüyor. Yapılan yeni bir araştırmaya göre; öğrencilerin empati yetenekleri arttırıldığında yaratıcı yeteneklerinin de geliştiği gözlemlenmiştir. Araştırma detaylarına birlikte bakalım.
Araştırma bir yıl boyunca Cambridge Üniversitesi'nde yürütülmüştür. Çalışma için Londra'daki iki okulda Teknoloji ve Tasarım dersini alan 9. sınıf öğrencileri (13 ila 14 yaş arası) incelenmiştir. Bu iki okuldan biri bir yıl boyunca yalnızca müfredatın öngördüğü dersleri takip etmiştir. Diğer okul ise öğrencilerine Teknoloji ve Tasarım gibi yaratıcı düşünme ve empati kurma becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir dizi ders ve araç kullanmıştır.

Her iki öğrenci grubu da okul yılının hem başında hem de sonunda köklü bir psikometrik test olan "Torrance Yaratıcı Düşünme Testi" kullanılarak yaratıcılık açısından değerlendirilmiştir.

Test sonuçlarına göre düşünme araçlarının kullanıldığı okuldaki öğrenciler arasında yaratıcılıkta istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur. Yılın başında yapılan testte standart müfredatı takip eden okuldaki öğrencilerin yaratıcılık puanları, diğer okulun öğrencilerinin yaratıcık puanlarından %11 daha yüksek olduğu görülmüştür. Fakat yıl sonunda durum tamamen değişmiştir, buna göre düşünme araçlarının kullanıldığı okulun öğrencileri, standart müfredatı takip eden okulun öğrencilerinden %78 daha yüksek yaratıcı puanı almışlardır.

Araştırmacılar, ayrıca Torrance Testi içinde duygusal veya bilişsel empatinin göstergesi olan belirli kategorileri de incelemişlerdir. Düşünme araçlarının kullanıldığı okuldaki öğrenciler, bu kategorilerde yine çok daha yüksek puan almışlardır. Böylece, empatide belirgin bir iyileşmenin genel yaratıcılığı olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir.

Çalışmada kullanılan düşünme ve empati dersi örneklerinden biri şu şekildedir; bu okulda öğrencilerden altı yaş ve altı çocuklar için bir astım tedavi paketi tasarlamaları istenmiştir. Öğrencilere bunu yapmaları için, Birleşik Krallık'ta çocukluk çağı astım ölümlerinin sayısı hakkında veriler ve küçük bir çocuğun kriz geçirdiğini gösteren bir video gibi çeşitli empatik araçlar verilmiştir. Öğrenciler astımlı hastalar ve aileleri hakkında konuşurken onların yerine geçmek ve onların açısından bakmak gibi ifadeler kullanmışlardır. Sonuçta, tedavi paketi tasarlayan öğrencilerin genç astım hastalarının karşılaştıkları zorluklarla derinden empati kurduklarını ve bunun sınıftaki yaratıcı kararlarını etkilediğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Empatiyi öğrenen çocukların aynı zamanda empati yaparak yaratıcılıklarının geliştiği ve daha kapsamlı düşünme ve öğrenmelerinin desteklendiği kanıtlanmıştır. Böylece bu veriler gelecekte daha yaratıcı düşünebilen, daha üretken öğrenciler yetiştirmek için eğitimcilere faydalı sağlayabilir.


Kaynakça
  1. Helen Demetriou, Bill Nicholl. Empathy is the mother of invention: Emotion and cognition for creativity in the classroom. Improving Schools, 2021; 136548022198950 DOI: 10.1177/1365480221989500
  2. University of Cambridge. (2021, February 2). Teaching pupils empathy measurably improves their creative abilities. ScienceDaily. Retrieved November 18, 2022 from www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210202192751.htm
Benzer Makaleler
Hafıza Nasıl Çalışır ve Öğretmenlerin Öğretim Süreçlerine Nasıl Uyarlanabilir
Çocuklar Öğrenmede Yetişkinlerden Daha Hızlıdır
Ödevler Bizi Daha Mı Zeki Yapar?
Öğrenmeyi Öğrenmek Ve Öğrenme Adımları
Hafıza Sarayı Tekniği Nedir?
Genler ve Ailenin Eğitimdeki Başarıya Etkisi Var Mıdır?
Web Siteleri Temalarıyla Kullanıcılarını Manipüle Mi Ediyor?
Yardım Etmek Mutlu Ediyor
Gıda Ambalajlarının Satın Almamızda Etkisi Var Mıdır?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER