Konya Bilim Merkezi BilimUp

Nohutun Bilimsel Faydaları Nelerdir?

İlknur Bahçıvan
3 dk
886

Yemek kültürümüzde nohut olmazsa olmaz baklagillerdendir. Nohut, çorbalarla, pilavlarla, etli yemeklerle ya da humus ve falafel gibi yemeklerle çok iyi uyum sağlar. Peki girdiği her yemeğe lezzet veren bu baklagilin bilimsel faydalarını nelerdir? Gelin birlikte bakalım.


Nohut Tüketmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Garbanzo fasulyesi olarak da bilinen nohut, binlerce yıldır Ortadoğu ülkelerinde tüketilmekte olan bir baklagildir. Nohut, orta düzeyde kalori içerirken aynı zamanda yüksek miktarda lif ve protein içermektedir, bu da sizi tok hissettirebilir ve öğünlerde kalori alımınızı azaltabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. Bununla alakalı yapılan bir araştırma, nohut gibi günde en az 1 porsiyon bakliyat yiyenlerin, baklagil yemeyenlere göre %25 daha fazla kilo verdiğini ifade etmektedir.

Nohut Vejeteryanlar için İyi Bir Besin Olabilir Mi?

Nohut çeşitli vitamin ve mineralleri içermektedir, özellikle kemik oluşumunda önemli bir rolü olan manganez mineralini ve vücutta birçok önemli işlevi olan B9 vitamini olarak da bilinen folatı yeterli miktarda içerisinde bulundurur. Bazı araştırmalar, nohutun metionin hariç tüm temel amino asitleri içermesi nedeniyle protein kalitesinin diğer baklagil türlerinden daha iyi olduğu belirtmiştir. Dahası, nohut iyi bir demir kaynağıdır ve demir eksikliğine karşı korunmaya yardımcı olabilmektedir. Bu yüzden, nohut hayvansal ürünler yemeyen insanlar için mükemmel bir protein kaynağıdır.

Nohut İnsan Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur Mu?

Nohutun lifi ve proteini karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekeri seviyelerinde ani bir artış yerine sabit bir yükseliş oluşturmaktadır ve bu sayede, nohut kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilmektedir. Dahası, nohut tüketiminin diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların riskinin azalmasıyla ilişkilendirmektedir.

Bazı araştırmalar ise, nohut gibi baklagiller kolon kanseri riskinizi azaltabilen bir yağ asidi olan bütirat üretimine katkı sağladığından ve belirli kanserlerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilecek bitki bileşikleri olan saponinler içerdiğinden düzenli olarak nohut yemenin belirli kanser türlerine yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ifade etmektedir.

Nohut, kolin, magnezyum, selenyum ve çinko dahil olmak üzere beyin sağlığını destekleyebilecek çeşitli besinler açısından zengindir. Ayrıca nohut, bağırsak hareketlerini destekleyerek ve bağırsaklardaki sağlıklı bakteri sayısını artırarak sindirime oldukça yardım etmektedir.

Sonuç olarak ucuz ve kolayca pişirilip tüketilen bu baklagil tam bir şifa deposu olarak adlandırılabilir. Siz de salatalarınıza, yemeklerine ya da soslarınıza nohutu koyarak daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.


Kaynakça
  1. Wallace TC, Murray R, Zelman KM. The Nutritional Value and Health Benefits of Chickpeas and Hummus. Nutrients. 2016 Nov 29;8(12):766. doi: 10.3390/nu8120766. PMID: 27916819; PMCID: PMC5188421.

  2. Akbar A, Shreenath AP. High Fiber Diet. [Updated 2022 May 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559033/

  3. Zafar, T. A., & Kabir, Y. (2017). Chickpeas suppress postprandial blood glucose concentration, and appetite and reduce energy intake at the next meal. Journal of food science and technology54(4), 987–994. https://doi.org/10.1007/s13197-016-2422-6

  4. https://www.healthline.com/nutrition/chickpeas-nutrition-benefits#TOC_TITLE_HDR_2

Benzer Makaleler
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçalın Gizemli Gücü
Neden Yiyeceklerin Tadı Kimilerine İyi, Kimilerine Kötü Gelir?
Kış İçecekleri ve Hazırlanışları
Süt Nasıl Peynir Haline Gelir?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER