Konya Bilim Merkezi BilimUp
 / 

Nezaket Sağlığı Olumlu Yönde Etkiler mi?

İlknur Bahçıvan
2 dk
911

Çoğumuz ailelerimiz tarafından nazik ve kibar olmayı öğretilerek büyütüldük. Sabah kalktığımızda aile bireylerine günaydın demek, kahvaltı hazırlayan annemize kolay gelsin demek ve otobüste oturmaya ihtiyacı olanlara yer vermek, yolda karşıdan karşıya geçen yaşlılara yardım etmek ya da ortama girdiğimizde "merhaba, nasılsınız" demek belki de herkesin günlük yaptığı ve akla ilk gelen basit nezaket davranışlarıdır. Ancak bu basit günlük nazik davranışların sağlığa, sosyal hayata ve ruha oldukça iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bilimsel araştırmalar nezaketin sağlığımız için iyi olduğunu gösteriyor. Peki nezaket sağlığa nasıl yardımcı olur?


Sosyal Anksiyete/ Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete, kişinin diğer insanlarla iletişimi ve etkileşimi sırasında ortaya çıkan kaygı bozukluğu olarak belirtilmektedir. Sosyal anksiyete belirtilerinden bazıları ise öz güven eksikliği, çekingenlik, yetersizlik hissi ve hata yapmaktan korkma olabilmektedir. Psikiyatristler ve psikologlar yüksek düzeyde sosyal fobisi olan bireylerin, nazik hareketler (Kind Acts) sayesinde sosyal anksiyetelerine pozitif bir etki olabileceğini önermekteydiler.

Buna göre, British Columbia Üniversitesinde yapılan bir çalışma için sosyal anksiyetesi olan 142 kişi seçildi ve bu kişilerden 4 hafta boyunca nazik tavırlarda bulunması istendi. Bu katılımcılara nazik tavırlar sergiledikleri faaliyetler sonrasında ruh hallerini ve kaygılarını ölçen bazı anketler ve testler yapılmıştır. 4 hafta sonunda ise nazik eylemlerde bulunan katılımcıların sosyal anksiyetelerinde ciddi oranda azalma görülmüştür.

Ayrıca nezaket ruh halini iyileştirip empati ve benlik saygısını artırdığından stres hormonu olan kortizolü azaltır ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Nezaket ayrıca memnuniyet ve esenlik hissi veren serotonin ve dopamin hormonlarını artırır ve vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfinin salgılanmasını artırabilmektedir.

Sonuç olarak nezaketin; kaygıya, beyne, kalbe ve vücuda iyi geldiği anlaşılmıştır. Buna göre duygusal ve fiziksel sağlığınızı korumak istiyorsanız teşekkür etmeyi, rica etmeyi, özür dilemeyi, kolay gelsin ve geçmiş olsun demeyi, bunun gibi basit ama etkili nezaket ifadelerini kullanmaktan ve nezaket davranışlarını sergilemekten kaçınmayın, çünkü bu en çok da sizin işinize yarayacaktır.


Kaynakça
  1. Alden, L. E., & Trew, J. L. (2013). If it makes you happy: engaging in kind acts increases positive affect in socially anxious individuals. Emotion (Washington, D.C.)13(1), 64–75. https://doi.org/10.1037/a0027761
  2. Mattick, R. P., & Clarke, J. C. (1998). Development and validation of measures of social phobia scrutiny fear and social interaction anxiety. Behaviour Research and Therapy, 36, 455– 470. doi:10.1016/S0005- 7967(97)10031-6
  3. https://www.franciscanhealth.org/community/blog/4-ways-kindness-helps-your-health

Benzer Makaleler
Çikolata Nasıl Beyaz Olur? Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?
Gazlı İçecek Neden Baloncuk Çıkarır?
Sabun Nedir, Elleri Nasıl Temizler?
Pişen Et Neden Renk Değiştirir? Lezzetin Reaksiyonu : Maillard
Günlük Hayatta Kullandığımız Polimerler Nelerdir?
Havanın Ağırlığı Var Mıdır?
Pastörizasyon Gıdanın Bozulmasını Nasıl Engeller?
Grafen Yüzyılın En Büyük Keşfi Olabilir Mi?
Dünyanın En Hafif Katısı: Aerojel
Termoslar İçindeki Sıvının Sıcak veya Soğuk Olduğunu Nasıl Biliyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER