Konya Bilim Merkezi BilimUp

Nesneleri ve Alanı Düzenlemeye Yönelik Çin Sanatı: Feng Shui

İlknur İyigökler
6 dk
1055

Evinizde ya da bulunduğunuz bir ortamda eşyaları düzenleyerek daha ferah ve huzurlu bir ortam oluşturabileceğinizi düşündünüz mü? Uygun renk seçimleriyle ve eşyaları dekore ederek ortamı daha dengeli hale getiren bir sanat var: Feng Shui


Feng Shui Nedir?

Feng shui, Çince'de rüzgar anlamına gelen "feng" ve su anlamına gelen "shui"iki kelimeden oluşmaktadır. Bu kelime doğanın enerjisini hayatımıza ve yaşam alanlarımıza taşımanın yollarını anlatmaktadır.

Feng Shui, insanın doğadaki uyumun bir parçası olduğundan ve bu yüzden insanın yaşadığı alanlarda da bir uyum olması gerektiğinden bahseder. Bu felsefe, eğer insanın yaşadığı yerde eşyalar arasında uyumsuzluk varsa günlük hayatını ve ruh halini kötü etkilediğini söylemektedir. Yani kısaca Feng Shui nesnelerin enerjisiyle denge oluşturmak için yaşam alanlarındaki parçaları düzenleme sanatıdır denilebilir.

Tarihi yaklaşık 5000 yıllık olan Feng Shui öğretisi, insanın doğasına en uygun şekilde yaşam alanlarını şekillendirmesine, dekore etmesine yardımcı olmaktadır. Bu öğretinin kuralları uygulandığında daha sağlıklı ve mutlu yaşamaya, daha pozitif ilişkiler kurmaya yardımcı olabilir. Her rengin ve her eşyanın bir enerjisi olduğuna inanılan Feng Shui öğretisinde, bu enerjileri doğru kullanmanın yaşam kalitesini de olumlu yönde arttırdığı söylenmektedir. Bu öğretiye göre bulunduğumuz alanı nasıl düzenleyebiliriz? Peki ya bu öğretinin kuralları nelerdir?

Komuta Pozisyonu Nedir?

Komuta pozisyonu, zamanınızın çoğunu bir odada geçirmek istediğiniz yer olarak ifade edilmektedir. Feng Shui ilkesi odadaki bu baskın konumu belirlemenizi ve ardından yatağınızı, çalışma masanızı veya ocağınızı mümkünse çapraz olarak yerleştirmenizi önermektedir. Evinizde Feng Shui tasarım ilkelerini uygulamak istiyorsanız, öncelikle komuta pozisyonu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Feng Shui'de, komuta pozisyonu, bir odadaki kapıdan en uzak olan ve onunla doğrudan aynı çizgide olmayan nokta olarak seçilmektedir. Sizi kapıya çapraz olarak konumlandırmaktadır ve kapıya net bir görüş açınız olmalıdır.

Feng Shui Bagua Haritası Nedir?

Bagua, evin kat planına yerleştirilmiş feng shui enerji haritasıdır. Çince "bagua" kelimesi " sekiz alan" anlamına gelmektedir. Bagua'nın merkezinde dokuzuncu bir alan daha vardır ve bu genel sağlığınızı temsil etmektedir. Sekiz alanın her biri, aile, zenginlik, yardımsever insanlar, çocuklar, bilgi, şöhret, ortaklık ve kariyeri içermektedir. Bu alanların her biri kendisine karşılık gelen farklı şekillere, renklere, mevsimlere, sayılara ve dünyevi unsurlara sahiptir.

Bagua'yı hayatınıza dahil etmek için en çok dikkat edilmesi gereken bir ila üç alanı belirlemektir. Sonra, bu alanlar da enerjinizi güçlendirmek için alanlara karşılık gelen kurallar, Feng Shui’e göre uygulanmalıdır.


Feng shui'nin Kabul Ettiği 5 Unsur Nedir?

Feng shui'nin beş unsuru toprak, metal, su, tahta ve ateştir. Aşağıda daha detaylı bahsedilenbu öğeler, cesaret, yaratıcılık ve güç gibi özellikleri temsil eder. Bu özellikler ise Feng Shui’ye göre yaşamdaki birbiriyle ilişkili beş aşamayı gösterir. Bu beş unsuru evinizde uygulamak isterseniz önerilen renk veya nesneleri kullanarak enerjinizi ve evinizin enerjisini güçlendirebilirsiniz.

Bu unsurlar şunları içerir:

Tahta: Yaratıcılığı ve büyümeyi temsil etmektedir. Buna göre, ağaçlar, bitkiler veya yeşil nesneler tahta ile ilişkilendirilebilir.

Ateş: En güçlü unsurdur. Tutku, enerji, genişleme, cesaret ve dönüşümü yansıtır. Mumlar veya kırmızı renk, ateş elementini bir mekana getirebilmektedir.

Su: Duygu ve ilhamla bağlantılıdır. Su özellikleri veya mavi öğeler bu öğeyi temsil edebilmektedir.

Toprak: Toprak elementi istikrar ve gücü ifade etmektedir. Toprak elementi, kayalar, halılar, eski kitaplar veya kahverengi, ten rengi olan şeylerle ilişkilendirilmektedir.

Metal: Metal, odak ve düzen sunarken tüm unsurları birleştirmektedir. Metal, beyaz, gümüş veya gri renkli nesnelerin kullanımını içermektedir.

Feng Shui’yi Evde Uygulama Yolları Nelerdir?

Feng Shui’yi evlerinize taşımak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey; pozitif enerjiye yer açmak için fazlalıklardan kurtulmak olacaktır. Çünkü bu öğreti, fazla eşyaların evin içindeki enerjinin akışını yavaşlattığını belirtmektedir. Feng Shui’yi tasarım ilkelerinden yararlanarak evinizi tekrar dekore etmek isterseniz yararlanacağınız bazı ilkeler şunlardır;

- Yatağınızı feng shui felsefesi ile uyumlu şekilde konumlandırın,

- Yatağın karşısına ayna koymayın,

- Televizyon, bilgisayar, çalışma masası ve egzersiz aletlerini odanızda bulundurmayın,

- Odanızı dağınık bırakmayın, çıkıntılı köşelere iri yapraklı bitkiler yerleştirin,

- Açık raflı kitaplıklar yerine kapaklı olanları kullanın,

- Çalışma masanız odanızda hakim konumda olmalıdır.


Benzer Makaleler
Eğik Pisa Kulesi Nasıl İnşa Edildi?
Tarhana Mucizesi
Türkiye'deki Önemli Sarnıçlar
Haberleşmenin En Gizli Hali Steganografi Nedir?
Dünyanın En Görkemli Sarayları
Rüyaların Dünyasına Yolculuk
Eskimolar İglolarını Nasıl Isıtır?
En İlginç Müzik Aletleri
En İlginç Köprüler
Bir Saat Neden 60 Dakikadan Oluşur?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER