Konya Bilim Merkezi BilimUp

Nesli Tükenmek Üzere Olan Gelincik Başarıyla Klonlandı

Konya Bilim Merkezi
2 dk
714

Nesli Tükenmek Üzere Olan Gelincik Başarıyla Klonlandı 

Dünya üzerindeki biyoçeşitliliğin hızla azaldığı bir dönemde, doğa koruma çalışmalarında yenilikçi yaklaşımlar öne çıkmaya başlıyor. İlk defa, soyu tükenmekte olan bir canlının nüfusunu artırmak amacıyla klonlama teknolojisi kullanıldı. Muhtemelen Dolly isimli koyunu duymuşsunuzdur, şimdi Elisabeth Ann isimli kara ayaklı gelincikle tanışma zamanı.

1970’lere gelindiğinde türlerinin tamamıyla yok olduğu sanılmıştı; fakat 1981’de bir çiftlik köpeğinin bilim insanlarını Wyoming’de sayıları 18’i bulan bir koloniye yönlendirmesiyle türlerinin yok olmadığı anlaşıldı. ABD’de yalnızca 400-500 adet yabani bireyi kaldığı tahmin edilen siyah ayaklı dağ gelinciği (black-footed ferret / Mustela nigripes) için sürdürülen çalışmalarda, yaklaşık 30 yıl önce ölmüş Willa adlı bir bireyden alınarak dondurulmuş DNA örnekleri kullanıldı ve yeni bir yavru dünyaya getirildi. Elizabeth Ann adını verdikleri gelinciğin klonlanma projesi, yaklaşık yedi yıl süren çalışmaların bir sonucudur. 

Her ne kadar sevimli bir evcil hayvan görüntüsüne sahip olsa da kara ayaklı gelincik oldukça vahşi bir etçil ve insan parmağını ısırıp kopartabilecek kadar da güçlü. Ann'ın neslin devamının getirilmesi için tutulacağını belirtiyor. Yani Ann hiçbir zaman doğaya salınmayacak; ancak her şey yolunda giderse, gelinciğin torunları ve hatta torunlarının yavruları 2024 ya da 2025’de yabani hayatla tanıştırılabilecek. Şimdi Elisabeth Ann’de yaşayan Willa’nın genleri, genetik olarak üç kat daha fazla çeşitliliğe sahip. 

Genetik çeşitliliğe bu yönde yapılmış bir ekleme hayvanların daha kolay bir şekilde üremesine ve hastalıklar ile stres yapıcı etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olabilir. Örneğin; “Silvatik Veba” kara ayaklı gelinciklerin hayatta kalmalarının önündeki temel tehdit olarak görülüyor, genetik çeşitliliğin arttırılmasıyla bu patojene karşı direnç gösterileceği umuluyor. Benzeri şekilde 1,100'den fazla tür San Diego'daki hayvanat bahçesinde dondurulmuş olarak bekletiliyor, Ann hepsi için bir umudu büyütüyor.


Benzer Makaleler
Bitkiler de Konuşur
Kahve ya da Çay Tercihimizi Genler mi Belirler?
Arılar Kovanlarını Nasıl Koruyor; Propolis ve Arı Sütü
Uyku Gerçekten Dinlendirir Mi?
Hapşırmak Sadece İnsanlara Mı Özgüdür?
Böcekler Neden Işık Etrafında Toplanır?
Aksolotl Semenderleri Beyinlerini Nasıl Yenileyebiliyor?
Acıyı Algılayamayan Beynimiz Nasıl Ağrıyor?
İlk Hücre Teorisi: Yaşam Nasıl Ortaya Çıktı?
İlaçlar Nasıl Onaylanıyor?
ANASAYFA
RASTGELE
KATEGORİLER
POPÜLER
EN YENİLER